Uykusuzluk hangi hastalıklara neden oluyor?


Bir insan için uyku çok önemlidir. Düzensiz uyku, birçok sağlık problemini de beraberinde getirir. Bu yüzden sağlıklı ve huzurlu bir uyku insanın enerjisi için de çok önem taşıyor. Araştırmacılar insanlar üzerinde yaptığı izlenim ve gözlemeleri sonucunda, uykusuzluğun hangi hastalıklara neden olabileceğini açıkladılar. İşte o hastalıklar!

Ruhsal değişim ve sinir

Araştırmacılar, uyumadığımızda kesintilerin ve rahatsızlıkların bizi daha fazla rahatsız etme eğiliminde olduklarını keşfettiler. Araştırmacılar, bir grubu izledikten sonra “Uykusuz geceleri izleyen sinirlilik ve duygusal değişkenlik şikayetlerin” yaygın olduğunu gözlemledi. Çalışma sonucunda, yıkıcı olayların olumsuz duygusal etkisi, bir şeyler yapmanın ortasında kesintiye uğramak gibi şeylerin olumsuz duygusal etkisinin uyku kaybıyla güçlendiği ortaya çıktı.

Baş ağrısı ve migren

Uykusuz ve yatağınızda dönüp durduğunuz bir gece geçtikten sonra, yalnızca iş yerinde sinirli değil, aynı zamanda başınızın şiddetli ağrıdığını hissediyorsanız, uyku probleminiz ile bağlantılı olabilir. Araştırmacılar hala tam olarak uyku yoksunluğunun neden baş ağrısına sebep olduğunu bilmiyorlar ama doktorlar yüzyıldan fazla zamandır bir bağlantı olduğunun farkında. Migrenler uykusuz geceler sonrasında tetiklenebilir ve uyku apneli hastaların % 36-58’i “alışılagelmiş sabah baş ağrısı” ile uyanır.

Öğrenme güçlüğü

Uyku yoksunluğu, yeni bilgileri hatırlama ve işleme yeteneğimize müdahale eder, bu nedenle birçok bilim insanı erken çalışma ve okul başlangıç ​​saatlerini geri çekmeyi önermiştir. Aslında, ortaokul öğrencileri üzerine yapılan bir araştırma, okul saatlerini saat 7:30’dan 8:30’a bir saat geciktirmenin, standart test puanlarında matematikte en az yüzde 2 puan, okurken ise yüzde 1 oranında artırıyor” şeklinde bir sonuç çıkardı.

Soğuk algınlığı

Soğuk algınlığına yakalanmış  153 kişiden oluşan bir grup arasında yapılan araştırmada, iki hafta öncesinde 7 saatten az bir süre uyuyanların, 8 saat veya daha fazla uyku çekenlere kıyasla neredeyse hastalanma ihtimalini üç kat fazla buluyordu. Ne kadar iyi uyuduğunuz da ayrı bir faktör. Zamanlarının % 92’sini yatakta uyurken geçirenlere göre, yatarken geçirdikleri vakitlerin % 98-100’ünü huzursuzca uyuklayarak geçirenlerin soğuk alması 5.5 kat daha muhtemel.

Karın problemleri

Düzensiz ve az uyku, İnflamatuar Bağırsak Hastalığı belirtileri ve kötü asit reflü yapabilir. Ek olarak, Crohn hastalığı olan insanlar, yeterince uyumadığında nüksetme olasılığı iki kat daha yüksektir.

Zayıf görme

Uyku yoksunluğu, tünel vizyonu ile bağlantılı çift görme ve loşluk gibi görme problemleri  ile de sonuçlanabiliyor. Ne kadar çok uyanık kalırsanız, göreceğiniz görsel hatalar o kadar çoktur ve halüsinasyon olasılığı da o kadar yüksektir.

Obezite

Az uyuyan insanlarda,  iştah artışı ile bağlantılı olan hormon dengesizliklerinin olma ihtimali daha sık görülüyor. Elbette uyanıkken daha fazla kalori yakarsınız, ancak tükettiğiniz fazla miktarı yakmak için yeterli değildir.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı