Uykusuzluk Problemine Son Verecek 8 Altın Öneri


Günümüzde insanların en fazla şikayetçi olduğu konuların başında uykusuzluk geliyor. Ne kadar uyumak isteseniz de uyuyamıyorsanız size birkaç tavsiyemiz var. İşte uykusuzluk probleminize çare olacak 8 altın öneri…

Bitter çikolata tüketin!

Uykusuzluğun nedenlerinden biri de magnezyum eksikliği olabilir. Fındık, fıstık, ceviz, balık ve bitter çikolata magnezyum desteği için alternatif besinler.

Bulunduğunuz ortamın ışığını iyi ayarlayın

Melotonin hormonu gece saat 21.30 gibi salgılanmaya başlıyor ve 02.00-03.00 arası artmaya başlıyor. Melotoninin salgılanması için gece bu saatler arasında uykuda olmak ve karanlıkta olmak gerekiyor.

Cep telefonunu kullanmayın

Yatmadan önce cep telefonuyla uğraşmak, ışığına maruz kalmak uykuya dalmayı zorlaştırıyor.

Aldığınız kafein miktarına dikkat edin

Kafeinin belli dozda, yüksek tansiyon problemi olmayanlarda faydası da var ancak yine de kahvenizi 16.00’dan sonraya bırakmamaya çalışın.

Alkol almayın

ykuya dalmayı kolaylaştırmak için alkol almak en sık yapılan yanlışlardandır. Alkol hücresel bir zehirdir ve kronik biçimde tüketildiğinde başta depresyon ve kaygı bozuklukları olmak üzere birçok ruhsal hastalığı tetikler.

Egzersiz yapın ama…

Çalışma hayatınızdan dolayı hareketsizliştiyseniz spor yapmanız zorunlu hale geliyor. Ancak egzersizi ve yemek yemeyi yatmadan 2 saat önce hem yemek yemeyi hem de egzersizi bırakmak gerekiyor. Uyku öncesinde çok fazla sıvı almak da tuvalete çıkma ihtiyacına neden olacağı için kaliteli uykuyu bozabilir.

Yatak odanızda televizyon bulundurmayın

Yatak odasındaki tüm elektrikli cihazların ışığı, yaydığı elektromanyetik dalgaların uyku kalitesini düşürdüğü bilinen bir gerçek.

Uykuyu hafta sonuna bırakmayın

Hafta içi gece dışarı çıktınız, güzel güzel eğlenip sabah da aynı saatte işe gittiniz ve “Aman nasıl olsa hafta sonu uyurum” diye düşünüyorsanız bunu yapmayın. Hafta sonu, uykusuzluğu telafi etmeye çalışmanın bilimsel olarak hiçbir faydası yok.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı