Uyumanın Faydaları Saymakla Bitmiyor!


Uyumanın faydaları pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Günlük hayat koşuşturmamızda stres ve diğer nedenlerden dolayı kaliteli uykunun önemini atlıyoruz. Bilin insanları tarafından yapılan araştırmalar da uyumanın yeni faydaları ortaya çıktı. İşte uyumanın faydaları. 

Bütün canlılar uyur. Günde ortalama 8 saat uyuyan biz insanlar 365 günün yaklaşık 122 gününü uyuyarak geçiriyor. Uyumanın faydaları pek çok kişi tarafından dile getirilse de ne yazık ki uykuya gereken önemi vermiyoruz ve uyumanın gerçekten bir ihtiyaç olduğunun farkında olmuyoruz. 

Bilin insanları tarafından yapılan araştırmalarda uykunun yeni faydaları ortaya çıktı. Yapılan çalışmada uykunun beyindeki DNA hasarının onarımında büyük bir önemi olduğunu ortaya çıkarttı. Canlılar üzerinde yapılan araştırmalarda beyindeki DNA hasarını onarmada uyku çok önemli bir rol oynuyor. 

Bilim insanları, larva dönemindeki şeffaf olan ve bu sayede beynindeki aktivitelerin mikroskopla incelenebilen zebra balıkları üzerinde araştırmalar yaptı. Zebra balıkları üzerinde yapılan incelemelerde balıkların beyinlerinde yer alan nöronlar, hayvanlar uyanıkken ve uyurken incelendi. Bu incelemeler sonucu uykunun beyindeki DNA hasarlarını tamir ettiği ortaya çıkmış oldu. 

Bilim insanları yapılan bu deneyin sonuçlarının tüm canlılarda benzer sonuçlar doğurduğunun altını çizerek yetişkin bir insanın günde en az 8 saat uyuması gerektiğini belirtiyor. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR