Uyumanın Faydaları Saymakla Bitmiyor!


Uyumanın faydaları pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Günlük hayat koşuşturmamızda stres ve diğer nedenlerden dolayı kaliteli uykunun önemini atlıyoruz. Bilin insanları tarafından yapılan araştırmalar da uyumanın yeni faydaları ortaya çıktı. İşte uyumanın faydaları. 

Bütün canlılar uyur. Günde ortalama 8 saat uyuyan biz insanlar 365 günün yaklaşık 122 gününü uyuyarak geçiriyor. Uyumanın faydaları pek çok kişi tarafından dile getirilse de ne yazık ki uykuya gereken önemi vermiyoruz ve uyumanın gerçekten bir ihtiyaç olduğunun farkında olmuyoruz. 

Bilin insanları tarafından yapılan araştırmalarda uykunun yeni faydaları ortaya çıktı. Yapılan çalışmada uykunun beyindeki DNA hasarının onarımında büyük bir önemi olduğunu ortaya çıkarttı. Canlılar üzerinde yapılan araştırmalarda beyindeki DNA hasarını onarmada uyku çok önemli bir rol oynuyor. 

Bilim insanları, larva dönemindeki şeffaf olan ve bu sayede beynindeki aktivitelerin mikroskopla incelenebilen zebra balıkları üzerinde araştırmalar yaptı. Zebra balıkları üzerinde yapılan incelemelerde balıkların beyinlerinde yer alan nöronlar, hayvanlar uyanıkken ve uyurken incelendi. Bu incelemeler sonucu uykunun beyindeki DNA hasarlarını tamir ettiği ortaya çıkmış oldu. 

Bilim insanları yapılan bu deneyin sonuçlarının tüm canlılarda benzer sonuçlar doğurduğunun altını çizerek yetişkin bir insanın günde en az 8 saat uyuması gerektiğini belirtiyor. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı