Uyurken Başınıza Gelen 8 Gizemli Olay

Uykuya eşlik eden garip ve hoş olmayan durumları derledik.


İnsan beyni o kadar karmaşıktır ki, asla %100 çözemeyiz. Araştırmacılar, bir şeyin cevabını bulduklarını düşündüklerinde bile, bulguları konusunda hala ihtiyatlı davranıyorlar. Geceleri huzur içinde uyumak ve enerjiyi geri kazanmak isteriz. Uykuya eşlik eden garip ve hoş olmayan durumlarla hiç karşılaşmamış bir insan bulmak zordur.

1. Kas Seğirmesi

Rüya görmeye başlamadan önce, vücudunuz genellikle felç olur. Ancak bazı durumlarda, vücudunuzun tamamen “fişi çekilmeden” önce rüya görmeye başlayabilirsiniz.

Bu esnada düşme hissi yaşayabilirsiniz ve vücudunuz ani bir tepki verebilir. Beynin karmaşıklıkları gibi, araştırmacılar bunun da neden olduğundan emin değiller.

2. Uyku Felci

Yüzyıllar boyunca, dünyadaki farklı kültürler doğaüstü cevaplar kullanarak bu olguyu açıklamaya çalıştılar. Temel olarak, zihin REM uykusu sırasında uyanır.

Ancak araştırmacılar bunun neden değil, sadece ne zaman olduğunu biliyorlar. Dört kişiden birinin uyku felci yaşayacağına inanılıyor. Semptomlar : nefes darlığı, hareket edememe veya konuşamama, korku hissi ve bazı hallerde halüsinasyonları içerir.

3. Uyurgezerlik

Bu korkunç bir rahatsızlıktır çünkü uykularında insanlar yürüyebilir, temizlik yapabilir, hatta evlerini terk edebilirler ki bu genellikle çok tehlikelidir. Ve sabah uyandıklarında hiçbir şey hatırlamazlar.

Nedeni hala bilinmemektedir, tedavisi de.

4. Sayıklama

Söylenenler, mırıldanmaktan bağırmaya, uzun ve karmaşık konuşmalara kadar değişebilir.

Uyku bozukluklarının çoğunda olduğu gibi, uyku döngüsünde ne zaman olduğu biliniyor, ancak neyin tetiklediğini hala anlaşılamıyor.

5. Rüya İçinde Rüya

Kişi bir rüya görür, sonra uyanır, ama garip şeyler başına gelmeye devam eder. Görünüşe göre kişi, sadece uyandığını hayal eder.

Ezoterikler, böyle bir rüya görmek, spiritüel uygulamalara yatkınlığınızı gösterir. Bilim ise, neden olduğunu açıklayamıyor.

6. Yinelenen Rüya

Muhtemelen herkes aynı senaryoyu sürekli olarak yeniden üreten garip rüyalar görmüştür.

Psikologlar, beynimizin günlük hayatımızda fark etmediğimiz bir şeye dikkat çekmek için bu gibi rüyaları kullandığını düşünüyorlar.

7. Patlayan Kafa Sendromu

Kişi yüksek bir patlama sesiyle uyanır. Bazen ses, sağır edici olabilir. Tehlikeli değildir, ama insanları korkutur.

Sesin işlenmesinden sorumlu olan beyin bölgelerinde nöral bir aktivite artışı olduğunda gerçekleşir. Bazen sendrom, uykusuzluk veya jet lag ile ilişkilendirilir.

8. Astral Seyahat

Yarı uyur yarı uyanık halde, bedeninizi dışarıdan gözlemlersiniz. Mistikler ve okültistler için bu, ruhun varlığını doğrular.

Bilim insanları, bu durumun nasıl işlediğini ve neden ortaya çıktığını hala bilmiyor. Bununla nasıl baş edeceğimiz de belli değil. Bazı insanlar bu duruma kasıtlı olarak girebiliyor.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı