Uyuşturucu Bağımlısı Köpeğin Hepimizi Duygulandıran Kurtarılma Hikayesi


Geçtiğimiz günlerde Afganistan üzerinde bir video çıkmıştı. Kısa olan bu video hemen dünyaya yayılmış ve insanlar için gerçekten büyük bir merak yaratmıştı. Söz konusu videoyu anlatacak olursak, başını dik tutmaya çalışan ve titreyen bir köpek vardı.

Mevzu bahis video bölgenin bütün bilinçsizliğini ve tam olarak yaşanılan yerin zihniyetini sunuyordu insanlara. Adını sonradan Nesha koydukları bu köpek için pek çok olay yaşandı ve köpek kurtarıldı. Peki ama işin hikayesi nasıl? Gelin göz atalım.

1- Afganistan afyon yetiştirme konusunda %93’lük bir seviyeye ulaşıyor. Bu yüzden de uyuşturucu kullanımında oldukça yüksek bir oranı var. Sokaklarda yaşayanlardan tutun da köprü altlarını mesken tutan insanlara kadar pek çok kişi adeta bağımlı olmuş durumda.

2- Manzara içerisinde bulunan Nesha için (sokak köpeği) sahibi ona günde 3 doz uyuşturucu vermeye başlamış ve resmen köpeği zehirlemişler!

3- Sahibinin onu kurtarmaya gelen insanlara direnmesi ve köpeği vermemesi de ayrı bir konu olmuş.

4- Afganistan’ın tek hayvan merkezi ve bakımevi olan Nowzad’ın kurucusu, bu tarz bir şey için dehşete düştüklerini söyleyerek işe koyulmuşlar.

5- Söz konusu videoyu izledikten sonra bütün güvenliklerini de hiçe sayarak köpeği kurtarmaya gitmişler.

6- 2008 senesinden beri pek çok hayvanın hayatında umut olan bu ekip, Nesha’nın bu durumuna çözüm üretmek istiyordu. Ekip köpeği sahibinden gizli bir şekilde kaçırdı ve kurtarmayı başardı. Fakat burada başka bir problem başladı.

7- Günde 3 doz uyuşturucuya alıştırılan köpek şayet uyuşturucu kullanmaz ise ölecek idi. Doz alamadığı için başını duvarlara vurarcasına kendini sallıyordu. Bu yüzden çok sıkı bir rehabilitasyon programına alıdı köpek. Uyuşturucu yavaşlatılarak kesildi ve günde 3 doz ağır ağrı kesiciler verilmeye başlandı.

8- Yürüyebilmesi için takviye ilaçlar ve araçlar hazırlanıyordu. Herkesin niyeti bu köpeğin kurtulması idi. Herkes elinden gelen çabayı gösteriyordu.

9- Ama Nesha o kadar güçlü bir köpekti ki, yaşanılan onca acıya rağmen direndi. Bir süre sonra hem bağımlılığından hem de kullandığı yürüteçten kurtulmayı başardı.

İçimizde konuyla ilgili olarak söyleyecek çok şey var. Ama biz yorumları size bırakıyoruz. Bir tarafımız gülümserken bir tarafımız acıyor. Ne insanlar, ne hayatlar var diyerek, Nesha için geçmiş olsun dileklerimizi aynı zamanda bütün hayvanlar için diliyoruz.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı