Uzmanlar Günlük Ne Kadar Su Tüketilmesi Gerektiğini Açıkladı!


Tüm canlılar için yaşamın yapı taşı olan su olmadan yaşayamıyoruz. İnsanoğlunun dünya dışı yaşam formları ararken bile ilk incelediği şeylerin başında geliyor. Yaşam için çok önemli olan suyu gün içinde belli miktarda tüketmemiz gerekiyor. Peki suyu günlük ne kadar miktarda tüketmemiz gerekiyor. Uzmanlar günlük ne kadar su tüketilmesi gerektiğini açıkladı. 

Uzman nefrolog Karen Dwyer, içilmesi gereken su miktarı konusunda çok basit bir tavsiyede bulundu. Dwyer, su içmeyi “Susadıkça için” olarak tanımladı. Ayrıca idrarın renginin de su ihtiyacının belirlenmek için önemli bir gösterge olduğunu belirten Dwyer, ne kadar koyu bir idrarınız varsa o kadar çok vücudunuzun suya ihtiyacı olduğunu dile getiriyor. Bir diğer yandan fazla su almanın da vücudumuz için tehlikeli olduğunu açıklayan Dwyer, kalp hastalığı olan kişiler için tehlikeli olabileceğini belirtiyor.

 

Bir başka doktor olan mide uzmanı, Vincent Ho da, standart su içme miktarına karşı çıkıyor. Standart su içme miktarının 1945 yılından kalma bir alışkanlık olduğnu belirten Ho, söz konusu makale de bile su miktarının önemli bir kısmının yiyeceklerden alındığının yazıldığı belirtti.

Kısaca özetlemek gerekirse, uzmanlar suyun susadıkça içilmesi gerektiğini daha fazla su içmeye gerek kalmadığını ve dayatılan iki litre fikrinde ise beslenmenin hesaba katılmadığını ve bu nedenle gerçekliğinin olmadığını dile getiriyor. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR