Uzmanlara göre başarı için hangi vasıflara sahip olmalıyız?


Teknoloji çağı olan 21. Yüzyıldayız. Teknolojinin gelişimiyle hayatımız değişiyor, endüstri değişiyor, pazarlama değişiyor. Tüm bunlarla birlikte başarıyı amaçlayan bizlerin yetkinlik sahibi olması gereken alanlar da farklılaşıyor. Birçok fütürist ve insan kaynakları uzmanının yorumlarına göre 21. yüzyılda başarı için gereken 8 yetkinliği bir araya getirdik.

1- Girişimcilik

Girişimci ruh, bir markayı geleceğe taşıyacak olan insan profilinde bulunması gereken en önemli özelliklerden biridir. Toplumu, kitleyi, sektörü ya da pazarı genç yaşta deneyimlemiş ya da en azından buna cesaret edebilmiş biri her zaman bir adım önde olacaktır. Bu bağlamda okulunuzun bir atölye olduğunu unutmayın. Çevrenizde sizi yönlendirebilecek insanlar varken bazı şeyleri daha hızlı tecrübe edinebilirsiniz.

2- Bilgiye erişim, Analiz ve Sentez

Başarıyı hedefleyen kişilerin bilgiye erişimi hızlı, analitik düşünme yeteneği gelişmiş ve verimliliği yüksek sentezler oluşturabiliyor olması son derecede önemlidir. İnsan kaynakları anlamında kalite farkı oluşturabilmiş firmalar, birbirinden farklı olaylar ve konular arasındaki bağlantıları arayıp bulan,  çapraz düşünce sistemini geliştirmiş ve hızlı öğrenip öğrendiklerini uygulama arzusu yüksek gençleri tercih ederler.

3- Verimlilik ve Sorumluluk

Verimlilik ve sorumluluk geliştirilebilir becerilerdir. Kişi sorumluluk alıp küçük çaplı projelerin bir parçası olursa ve kendisini tanıyıp eksik yönlerini güçlendirmeye çalışırsa bu becerilerini geliştirme yolunda büyük adımlar atmış olur. Kişi bu becerilerini geliştirebilmek adına belirli bir sürede yeteri kadar sorumluluk aldıktan sonra kendine başkalarını da sorumlu kılma fırsatı yaratmalıdır.

4- Liderlik

Liderlik artık sadece lider olmak isteyenlerin değil, kurumsal anlamda uzun soluklu kariyer hedefi olanların da taşıması gereken bir özellik haline geldi. Şirketler bütüne faydalı olabilecek, geleceği görebilme adına sezgilerini güçlü tutmaya çalışan ya da hayal güçleri yüksek kişiler arıyor.

5- İşbirliği ve Uyum Yeteneği

İş dünyasının önde gelenleri sürekli ekip olarak başarmanın bireysel başarıdan çok daha keyif verici olduğunundan bahsederler. Bu yargının temelinde ekip içerisindeki insanların ortak olarak taşıdıkları yüksek uyum yetenekleri ve her başarıyı ekip çalışmalarının sonuçlarına göre değerlendirmeleri yatar.

6- İnovasyon

Teknolojiyi ve medyayı ustalıkla kullanan insanlar olun. Bugün büyük sorumluluklar üstlenen genç yöneticileri ya da genç yaşta şirket sahibi olan girişimcileri bu noktalara taşıyan en büyük yetkinlikleri budur.

7- Küresel Vatandaşlık

Kültürler arası bakış açınızı geliştirin. Farklı kültürlere sahip insanlarla etkileşime girebileceğiniz ortamlarda bulunun. İmkanınız varsa Work & Travel, Erasmus gibi programlara katılın. Gelecekte global işbirlikleri yapmak isteyen ya da uluslararası bir firmada yükselmek isteyen biriyseniz dünyayı çok iyi anlayan biri olmalısınız.

8- İletişim

İletişimi yüksek ve sosyal karakterli biri olmaya çalışın. İletişiminizi güçlendirebilmek için yazı yazın, kitap okuyun, eğitimlere katılın ve entelektüel kaygılar taşıyan sosyal topluluklara dahil olun. Bunun dışında çeşitli iletişim modellerini benimseyen ve bunları uygulamaya çalışan biri olun.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı