Vejetaryenler ile ilgili muhtemelen hiç duymadığınız gerçekler


Takipçilerimizin ilgisine ve önerilerine kayıtsız kalmıyoruz ve tabiri caizse ilginç gerçekler konusuna geliyoruz. Bu yazımız hem bilgi hem de ilginçlik konusunda önemli bir yere sahip. Muhtemelen vejetaryenlerin dahi duymadığı birkaç bilgi paylaşmak istiyoruz. Hazırsanız başlayalım.

 

1- Aslında çok yeni bir kelime.

Vejetaryenlik, aslında çok yeni bir kelime. 19. yüzyıllarda bulunmuş olan bu kelimenin öncesinde, insanlar et tüketilmeden yenilen yemekler için “Pisagor” ismini kullanıyormuş. Pisagor bazı sağlık ve etik nedenlerden dolayı et yemiyormuş. Bu konunun özünde ise ölen insanların hayvan olarak tekrar doğması inancı varmış. Reenkarnasyon konusunda bu tarz bir inancı olan Pisagor için, zamanında pek çok şey konuşulmuş. Ay’ın Güneş’ten gelen ışığı yansıttığını ve Dünya’nın yuvarlak olduğunu keşfeden adam olması (Galile’den sonra) onu çok değerli bir insan kılarken, reenkarnasyon inancı da hakkında bazı dedikodular yaratıyordu.

 

2- 84 yıldır vejetaryenlik kendi içinde değişime uğruyormuş

ABD insancıl araştırma konseyi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, günümüzde vejetaryenlerin %84’ünün vejetaryenliğe başladıktan sonra 1 sene olmadan bıraktığı ortaya çıkmış. Yani insanlar tekrar et yemeye dönüş yoluna giriyormuş.

3- Vejetaryenlik kendi içinde türlere ayrılıyormuş ve et yiyeni varmış

Aklımıza her zaman için hayvan etinden yoksun olmak gibi bir cümle gelse de, et diyeti olarak düşünmek daha doğru olacak. Vejetaryenlik kendi içinde türlere ayrılıyormuş. Sadece Lakto-ovo vejetaryenler veganlara benziyormuş örneğin tüketim kültürü olarak. Süt ürünleri ve yumurta yiyorlarmış ama et yemiyorlarmış. Hayvanlardan yapılan ürünlerden kaçınmıyorlarmış yani.

4- Bazı vejetaryenler yalnızca kanguru eti yiyormuş.

5- Vejetaryenler sahroşken et yiyebiliyormuş (yani farkında olmadan).

Yapılan bir araştırmaya göre vejetaryenlerin 3’te 1’i sarhoş iken et yiyebiliyormuş ve bu konuyu da kişisel bir sır olarak saklıyorlarmış.

6- İndirgemecelik denen olay daha mantıklı imiş.

Yani eti komple bitirmektense az yemek indirgemecilik olarak görülüyormuş ve bu da daha mantıklı imiş (sağlık açısından).

 

Peki sizin düşünceleriniz nedir bu konuda? Vejetaryenlik nedir ya da nasıl değişime uğrar gibi düşünceleriniz oldu mu hiç?


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı