Veterinerlik Bölümü Ve İş İmkanları


veterinerlik bölümü

Veterinerlik bölümü iş olanakları Türkiye’de bir çok ilde mevcut. İstanbul gibi büyük şehirlerin yanı sıra hayvancılığın ön planda olduğu şehirlerde daha da popüler hale gelen veterinerlik hakkında yeni mezun öğrenciler ve iş arayan kişiler için harika bilgiler derledik.

Veterinerlik Bölümü İş İmkanları (Olanakları) Nelerdir?

Öncelikle Veterinerlik Bölümünün Amacı Nedir? Veterinerlik Bölümü Nedir? Ondan kısaca bahsedelim.

Veterinerlik bölümü, öğrencilere; evcil hayvan nesillerinin iyileştirilmesi, sağlıklarının korunması, hastalıklarının tedavisi, hayvansal ürünlerin artırılması, salgın hastalıkların önlenmesi, hayvansal besinlerin niteliğinin ve insan sağlığına uygunluğunun kontrolü konularında eğitim-öğretim, uygulama ve araştırma yapmayı kazandırmayı amaç edinmiştir.

Veterinerlik bölümü tercih edecek öğrencilerde üstün bir akademik yeteneğe sahip, biyoloji ve kimya konularına ilgili ve bu alanlarda başarılı, hayvanlarla ilgilenmekten hoşlanan bir kimse olması aranmaktadır. Ayrıca çok sabır ve dikkat gerektiren bir alandır, dikkatli bir gözlemci olması olmazsa olmazıdır bu bölümün aday öğrencisi.

Ayrıca iş alanının çok fazla olduğunu, her alanda eleman açığının da olmasından dolayı mezun olduktan hemen sonra iş bulabileceğinizi bile söyleyebiliriz. Diyelim ki büyükbaş veya küçükbaş hekimliği olarak iş bulamadınız, sorun değil, gıda sektöründe de rahatlıkla iş bulabileceğinizi belirtelim. Bununla birlikte ilaç sektöründe de iş imkanları vardır; ar-ge departmanlarında ya da satış temsilciliği departmanlarında çalışılabilir. Tabii bunlar bir yana, memuriyet de bir seçenek. Dediğimiz gibi, inanılmaz derecede geniş yelpazesi olan bir meslek Veterinerlik.

Peki Veterinerlik hangi fakültede yer alır? Bu bölüm adını da aldığı Veteriner Fakültesi çatısı altında yer alır. Veteriner Fakültesi bölümleri içinde Veterinerlik bölümünün yanı sıra genelde Zootekni, Anatomi, Biyokimya, Fizyoloji ana bilim dalları gibi bölümler de yer almaktadır.

Veterinerlik Dersleri Nasıldır?

Veteriner hekimlik programında eğitim süresi 5 yıldır. Öğretimin ilk yılında fizik, kimya, zooloji, botanik gibi dersler okutulur; ikinci yılında anatomi, histoloji ve embriyoloji, fizyoloji, biyokimya gibi alanlarda teorik ve pratik bilgiler verilir. Temel bilimler derslerini almış öğrencilere 3. ve 4. sınıflarda iç hastalıkları, cerrahi, farmakoloji, parazitoloji, bakteriyoloji, hayvan besleme, hayvan yetiştiriciliği, hayvan ırkları, bunların bakım metotları, hastalıkları ve yapağı, tiftik, deri gibi hayvan ürünlerinin üretimi, patoloji vb. alanlarda gerekli teorik dersler verilmekte, laboratuvar ve kliniklerde uygulamalar yaptırılmaktadır. Son sınıfa geçen öğrenciler ise et ve süt gibi hayvansal ürünlerin muayene ve teknolojisi, hayvanların suni ve tabii metotlarla çoğaltılması, dahiliye, cerrahi, doğum gibi hekimlik yönü ağır olan konuları kapsayan dersler alırlar ve kliniklerde hasta hayvan üzerinde uygulama yaparlar.

2017 Veterinerlik Taban Puanları sıralamasına göre Veterinerlik bölümleri sıralamasının ilk 5 sırası şu şekilde:
  • Ankara Üniversitesi Veterinerlik (İngilizce)
  • İstanbul Üniversitesi Veterinerlik
  • Uludağ Üniversitesi Veterinerlik
  • Adnan Menderes Üniversitesi Veterinerlik
  • Balıkesir Üniversitesi Veterinerlik

 

 

Veterinerlik Bölümü İş İmkanları Hakkında Yorum Yapın!

Unimetre.com interaktif yapısı ile ziyaretçilerine hem sosyal medyada hem de Unimetre.com adresinde fikir ve düşüncelerini paylaşacakları bir platform sunuyor. Veterinerlik bölümü iş imkanları ile ilgili görüş ve düşüncelerinizi, yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR