Vizyondayken Netflix İle Anlaşan Organize İşler: Sazan Sarmalı Filmine Büyük Tepki Var!


Henüz vizyona gireli iki hafta olmuşken Netflix ile anlaşan ve Netflix’te gösterilmeye başlanan Organize İşler: Sazan Sarmalı filmi bir ilki gerçekleştirmiş ve gündeme oturmuştu. Vizyondayken başka bir platformla anlaşan ilk film olan Organize İşler: Sazan Sarmalı filmine sinema sektöründen tepki gecikmedi!

Netflix Türkiye pazarına yayılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aralık ayında Hakan: Muhafız ile ilk Türk dizisini yayına sokan Netflix şimdi de merakla beklenen ve sinema sektöründeki krizden ötürü vizyon tarihi ertelenen Organize İşler: Sazan Sarmalı filmini henüz vizyondayken yayınlamaya başladı. Bu durum bir ilk olarak herkesin dikkatini çekerken sinema sektörü bu durumdan hoşnut olmadı.

TESİYAP başkanı yapımcı Birol Güven, bu durumu eleştirdi. Henüz vizyondayken başka bir dijital platformda yayınlanmaya başlayan bir filmin sinema sektörü açısından kabul edilemeyeceği ve sektör için büyük zarara yol açacağı belirtildi. Bu anlaşmanın TESİYAP ile birlikte hareket edilerek alınmadığını, BKM’nin kendisinin aldığı bir karar olduğunu belirten Güven, bu kararın birlik tarafından hoş karşılanmadığını belirtti.

Geçtiğimiz ay yapımcılar ve sinemacılar arasında yaşanan gerilimden sonra aralarında Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan, Şahan Gökbakar’ın da bulunduğu pek çok yapımcı ve yönetmen bu şartlar altında filmlerini vizyona sokmama kararı almıştı. Ardından sorunun çözülmesi için çıkarılan sinema yasasıyla kriz tatlıya bağlanmıştı. Bunun ardından gelen Netflix ile anlaşma haberi herkesi şaşırtmış oldu ve aynı zamanda yeni bir tartışmanın da fitilini ateşledi.

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR