Volkswagen 2026’dan sonra fosil yakıtla çalışan araba üretmeyecek


Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri tamamen elektrikli araçlar üretme kararı aldı. Reuters’a göre Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in Strateji Müdürü Michael Jost, Handelsbaltt otomotiv zirvesinde katılımcılara, son nesil benzinli araçları 2026’da üreteceklerini ve bu tarihten sonra elektrikli araçlara odaklanacaklarını belirtti.

Bu açıklama Volkswagen’in çevreci yaklaşımlarının bir yansıması olarak görülebilir. 2017 Kasım ayında şirket elektrikli ve hibrit araçlara 40 milyar Dolar yatırım yapacağını açıklamıştı. Şirket bu sayede 2025’te elektrikli ulaşımda lider konumda olmak istiyor. Volkswagen sadece e-Golf dışında tamamen elektrikli başka bir araç üretmiyor. Ancak şirket yeni elektrikli araçlar için çalışmaya başladı. Bu araçların da 2020’de satışa sunulması planlanıyor.

Volkswagen’in çevre dostu olmaya ihtiyacı var

Tabii ki Volkswagen kendini ‘çevre dostu’ olarak tanıtmaya en çok ihtiyaç duyan otomotiv şirketi. 2015 yılında şirket yetkililerinin, araçların dizel salınım testlerinde hile yaptığı ortaya çıktıktan sonra şirket milyarlarca Dolar ceza ödemiş ve basında adı sürekli hile haberleri ile anılmıştı.

Sebep ne olursa olsun, Volkswagen gibi bir şirketin çevre dostu teknolojileri hızla benimsemesi dünyanın yararına olacaktır. Tüm bu girişimler bir halkla ilişkiler çalışması olsa da neticede yollarda daha fazla elektrikli araç olması, karbon salınımının azalması anlamına geleceğinden, sonuçta kazanan doğa ve insanlık olacak.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR