WhatsApp’ten AB Ülkelerinde Yaş Sınırlaması Değişikliği


İnternet dünyasının en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, Avrupa ülkelerindeki kullanıcılarının yaş sınırlanmasının tekrar düzenlenmesi gündemde. WhatsApp’in AB kullanıcıları uygulamayı kullanabilmeleri için on altıdan büyük olduklarını doğrulamaları gerekmekte. Tabii kullanıcıların girdiği bilgilerin doğruluk kontrolü nasıl yapılır göreceğiz. Şu an için bu konuda net bir şey yok.

En popüler anlık mesajlaşma programı WhatsApp, bildiğiniz üzere sahibi Facebook. Önümüzdeki ay AB’deki üyeleri için yaş sınırını on üçten on altıya yükseltecek. WhatsApp’in an itibariyle bir buçuk milyardan fazla üyesi bulunuyor. WhatsApp’ta yeni hizmet şartnamesi ve gizlilik sözleşmesi geliyor. Gelecek birkaç hafta içerisinde uygulamadan kullanıcıların onaylamasını isteyecek. Ancak kullanıcılar yaş bilgilerini giridğinde bunun doğruluk kontrolü nasıl yapılacak henüz bilinmiyor.

Ayrıca ek olarak belirtelim: WhatsApp’in yaş ortalaması sadece AB’de on üç yaşından on altıya çıkarıldı. AB dışındaki diğer ülkelerde WhatsApp kullanmanın en küçük yaşı yine on üç olacak.

 

WhatsApp 2009 yılında kuruldu. Hem WhatsApp hem de Facebook’un çok fazla veri paylaşımı olması nedeniyle AB ülkelerinden tepki almıştı. Daha önce de Facebook kullanıcılarının tel no’larını ve bilgilerini etkili reklamlar için kullanacağını açıklamış ama bu türlü bir değişikliğe engel gelmişti.

Peki ya Facebook?

Facebook farklı bir veri politikasına sahip bir şirket. AB’nin veri koruması programına uyabilmesi için on üç ile on beş yaş arasındaki kullanıcılardan, ailelerinin ya da vasilerinin onayını istiyor. Eğer ki bu ‘aile’ onayı verilmezse, Facebook’un kendileri için özelleştirilmiş ve kişiselleştirilmiş vesyonunu kullanamayacaklarının uyarısını yapıyor.

 

 Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR