Wikipedia 2018’de sona erecek!


Dünyanın en büyük ansiklopedisi Wikipedia, gelişmekte olan ülkeler için uyguladığı ücretsiz mobil erişimin sona ereceğini açıkladı.

 

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Wikimedia Vakfı, 2012 yılından beri sürdürdüğü “Wikipedia Zero” projesini sonlandırma kararı aldı. Gelişmekte olan ülkeler için Wikipedia’ya ücretsiz mobil erişim olanağı sağlayan proje, şimdiye kadar 800 milyondan fazla kullanıcıya hizmet vermişti.

  Lise mezunu 10 bin 500 memur alınacak!

Facebook Zero projesinden esinlenilerek hayata geçirilen bu proje için, 72 ülkede 97 mobil operatörle ortaklık kurulmuştu. Bu ortaklığa göre operatörler Wikipedia Zero’ya bağlanan kullanıcıların veri alışverişine herhangi bir ücret yansıtmıyordu.

Wikipedia Zero neden kapanıyor?
Wikimedia Vakfı yaptığı açıklamada 2016 yılından bu yana Wikipedia Zero’ya ilginin önemli ölçüde düştüğüne dikkat çekiyor. Bunun yanında dünya çapında, mobil erişim ücretlerinin makul seviyelere inmesi de bir başka neden olarak belirtiliyor. Wikimedia Vakfı, operatörlerle yapılan anlaşmanın sona ermesinin ardından Wikipedia Zero projesine son verecek.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR