Work And Travel Yapmak İçin İzlenecek 5 Adım


work and travel

Amerika’ya gitmek çoğu insanın özellikle üniversite öğrencilerinin hayalidir. Bu hayallere bir adım daha yaklaşmak için, üniversite okurken hem çalışıp hem de gezebileceğiniz bir yandan da dilinizi geliştirebileceğiniz work and travel programına başvurmak sizin için biçilmiş kaftan olabilir.

Work and travel programı, sadece üniversite öğrencilerinin yararlandığı bir program olmakla birlikte adım adım süreçlerden oluşmaktadır.

Ön Kayıt Süreci

Öğrenci Work and Travel yapmak istediğine karar verdikten sonra, öncelikle ön kayıt ücretini yatırır.

İngilizce seviyesi önemli bir unsurdur. İngilizce seviye kontrolü yapılır. Bu aşamada öğrenciye duruma göre ek süre tanınır veya iptal ya da kesin kayıt süreci başlatılır.

Kayıttan sonra, eğer pasaportunuz yoksa, çıkartmanız gerekir.

Mülakata Girmek

Kesin kayıt süreci başlatıldıktan sonra; öğrenci Skype aracılığıyla sponsor firma yetkilileri ile görüşme yapar. Bu görüşme yaklaşık 10 dakika sürer. Dolayısıyla tamamen İngilizce seviyenizi ölçme amaçlı, genel soruların sorulduğu bir görüşmedir.

İşe Yerleştirme

İşe yerleştirme çoğunlukla mülakattan sonra yapılmaktadır. Bazı durumlarda öğrencinin İngilizce seviyesine göre mülakattan önce de işe yerleştirme yapılabilir.

İşe yerleştirilme işlemi kesinleştikten sonra Amerika’dan resmi çalışma izin belgesi olan DS-2019 formu sponsor tarafından gönderilir. Bu form olmadan vize başvurusu yapılamaz. DS-2019 formun gönderilmesi için kişinin bu aşamada tüm ücreti ödemiş olması gerekmektedir.

  Yurt Dışında Dil Eğitimi Almadan Önce Neler Yapmalısınız?

Vizeye Başvurma

Belgeniz de size ulaştıktan sonra vize başvuru sureci (J1 Vizesi) baslar.

Vize için gerekli olan tüm belgeler Endless Abroad tarafından titizlikle hazırlanarak sizin bu süreci de sorunsuz ve kolay geçirmeniz sağlanır.

Randevu gününü bekleme sürecinde ise danışmanlarımız size küçük bir oryantasyon uygularlar. Görüşmenizde dikkat etmeniz gereken hususları belirterek, sorularınızı yanıtlarlar.

Konsolosluğa vize başvurusunda bulunduktan sonra vizenizin onaylanıp onaylanmadığını aynı gün öğrenirsiniz. Vizeniz basıldıktan sonra pasaportunuz 1 hafta içinde elinize geçer.

Amerika’ya Gidiş

Geriye bir tek uçak biletinizi alıp gitmek kalıyor! İşe başlama tarihine ve saatine uygun bir bilete danışmanlarımızın da yardımıyla karar verdikten sonra biletinizi satın alırsınız.

Siz biletinizi alıp uçuş gününüzün gelmesini beklerken biz yine size bir oryantasyon programı uyguluyoruz ve sizi, yanınıza alacağınız şeyler, Amerikan kültürüne ilişkin ve çalışırken dikkat etmeniz gereken hususlar, boş vakitlerinizi değerlendirebileceğiniz sosyal faaliyetler, kesinlikle yapılması tavsiye edilen o bölgeye özgü aktiviteler ve Amerika’nın işveren-çalışan kapsamında yasal mevzuatları, sağlık, iletişim, ulaşım, iklim, vb. birçok önemli konuda bilgilendiriyoruz. Bu oryantasyon yüz yüze olabileceği gibi, ilgili materyaller sizlere posta ve mail yoluyla da gönderilebilir.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR