Yabancı Dil Öğrenmek Ne İşinize Yarar?


yabancı dil öğrenmek

Yabancı dil öğrenmek herkes tarafından önemlidir. İş hayatı dahil tüm yaşamınızda sizi bir adım öne atan bir detaydır. Özellikle üniversite öğrencisiyseniz ileride çalışacağınız mesleğin iş ilanlarını gördüğünüzde üzülmemek adına, ‘’ileri derecede İngilizce bilen’’ cümlesi için kendinizi hazırlamanızı ve dil öğrenmeye bir yerden başlamanızı tavsiye ediyoruz.

Yabancı dil öğrenmek, iş hayatı dışında sosyal hayatınızı da etkileyeceğini unutmamanızı umarak, yabancı dilin diğer faydalarından bahsetmek istiyoruz.

1-İletişim Becerilerinizin Gelişmesini Sağlar

İngilizce ya da herhangi bir dil öğrenirken cümle yapılarına, dil kurallarına ve sıralamalara daha çok dikkat ederiz. Kendi dilimizde farkına varamadığımız bazı detayların farkına bu sırada vararak, öğrendiğimiz dili ana dilimizle entegre ederiz. Hem akışı problemsiz olan bir dile kavuşurken hem de yeni bir dili konuşabilmenin bir çok avantajından yararlanırsınız.

2- Özgüveninizi Arttırır

Arkadaş ortamınızda bir kafede otururken, yolda yürürken ya da bir alışveriş merkezinde dolaşırken herhangi bir yerde bir turistle karşılaşabilirsiniz. Ve sorduğu soru karşısında o kişiye cevap verebilmeniz hem özgüveninizi arttırır, hem de havanızı arttırır.

  Ingilizce Öğrenmek İçin İzleyebileceğin Yabancı Diziler

3-Dikkatinizin Dağılmasını Engeller

Northwestern Üniversitesi’nde  yapılan bir araştırmaya göre yabancı dil bilen insanlar,  karşısında bir insan konuşurken onun sesini , dikkat dağıtacak herhangi bir sesten daha iyi ayırt edebiliyor. Buda dikkatinin dağılmamasını ve karşısındaki insanı daha iyi algılamasını sağlıyor. Böylece duyma becerisini de geliştirdiğini söyleyebiliriz.

4-Bazı Hastalıklara Yakalanma Riskini Geciktirir

Yabancı dil öğrenmek beyindeki bilişsel süreçlerinizi yöneten merkezi geliştirir. Yabancı dil konuşmak, beynin komuta merkezini daha etkili hale getiren güçlü bir egzersizdir. Çok dilli olmak, yaşlansak bile bu merkezimizin güçlü kalmasını sağlar. Halk dilinde bunama olarak bilinen “demans” hastalığına sahip tüm dünyada 24 milyon kişi arasında yapılan araştırmada birden çok dil bilen kişilerin bilmeyenlere göre hastalıklarının 4 yıl daha geç ortaya çıktığı kanıtlanmış.

İyi Bir İş Bulmanızı Sağlar

Bir iş başvurusunda bir dil bilmek günümüzde zorunludur ancak ikiden fazla bilmek çok büyük bir avantajdır. Başka dilleri bilmek sizi diğer adaylardan ayırır ve şansınızı lehinize çevirir. Bu ek beceriyle, daha yüksek bir ücret bekleyebilirsiniz.

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR