Yalnız Kişilere Robot Köpek!


Yalnızlık sorunu çeken kişiler için robot köpek üretilmeye başlandı. İsveç’in Gotland bölgesinde yalnızlıktan bunalıma giren 60 yaşlı için hükümet robot köpek ve robot kedi dağıtttı. 

Dünyanın refah seviyesi en yüksek olan ülkelerinden birisi olan İsveç’te yaşanan en büyük sorun ise yaşlı nüfusun fazlalığı ve yalnızlık. Durum böyle olunca İsveç hükümeti farklı bir uygulamayı hayata geçirdi ve yalnız yaşayan ya da huzurevlerinde yaşayan yaşlı vatandaşları için yalnızlıklarını giderecek yeni bir çözüm buldu. 

İsveç devlet televizyonu SVT’ye göre İsveç’in Gotland bölgesinde yalnızlıktan bunalıma giren 60 yaşlıya robot köpek ve robot kediler verildi. İsveç hükümetinin robot köpek verdiği vatandaşlardan birisi olan 84 yaşındaki Gun Björkqvist “Roff isimli robot köpeğime kavuştuktan sonra uykularım düzene girdi, yaşama sevincime yeniden kavuştum ve sabahları neşeyle uyanıyorum” dedi.

İsveç’in yaşlı nüfusu en fazla olan şehirlerinden birisi olan Gotland yaşlı bakımevi asistanı Gunilla Karlsson ise “Gerçek ve evcil hayvanların yaşlılar için bakımı zor olduğundan robot köpek ve robot kedilerin bakım sorunu olmadığı için yaşlılarımız için daha iyi bir çözüm oluyor. Yaşlılarımıza bu şekilde yalnızlıklarını bir nebze olsun dindirmek istiyoruz. Güzel geri dönüşler aldık.” dedi.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı