Yanlışlıkla İcat Edilmiş 5 Ürün!


Günlük yaşantımız boyunca pek çok ürüne ihtiyaç duyarız. Günlük hayatımızın vazgeçilmezi olan bazı ürünlerin yanlışlıkla ortaya çıktığını biliyor muydunuz ? İşte günlük hayatımızı kolaylaştıran ve yanlışlıkla icat edilmiş olan 5 ürün. 

1- Balonlu Naylon 

Bu ürünün adı nedir bilinmez ancak pek çok kişi görünce tanır. Günümüzde özellike kargo şirketleri tarafından kullanılan bu naylon çeşidi, kişilerin patlatırken de büyük zevk aldığı ürünlerin başında geliyor. 1957 yılında evlerde duvar kağıdı olarak kullanmaya başlanan bu ürün amacı doğrultusunda kullanılmayınca tarihin tozlu raflarına kaldırıldı. 1960 yılına kadar herhangi bir alanda kullanılmayan bu ürün daha sonrasında çeşitli parçaların korunmasında kullanıldı. Günümüzde ise en yaygın ambalaj malzemesi olarak kullanılıyor. 

2- Streç Film

Dünyanın her yerinde evlerin mutfaklarında sıklıkla kullanılan streç film 1933 yılında bir laboratuvarda icat edildi. Ralp Wiley’nin kuru temizleme ile ilgili çalışmaları için icat edilmiş olan streç film zaman içerisinde amacından uzaklaştı. 1953 yılında yiyecekleri sarmak için kullanılmaya başlanan streç film, o dönem içerisinde sahip olduğu kimyasallar nedeniyle tartışmaların odağında olmuştu. Zaman içerisinde geliştirilmeye devam edilen ürün bugünlerde gıda sektöründe en çok kullanılan ürünlerin başında geliyor. 

3- Post-it

Ofiste ve evde en çok kullanılan ürünlerin başında gelen yapışkanlı not yani post – it severek kullandığımız ürünlerin başında geliyor. Tarihi 1980’lere dayanan post it 3M’de çalışan bir kimyagerin güçlü bir yapıştırıcı üretmek isterken tam tersine güçsüz bir yapıştırıcı üretmesiyle ortaya çıktı. 

4- Teflon 

Mutfakların vazgeçilmez ürünlerinden birisi olan tavaların teflon teknolojisine kavuşması yanlışlıkla oldu. Roy J. Plunkett tarafından 1938 yılında “yanlışlıkla” icat edilen teflon, o yıllarda farklı bir amaç için üretilmiş olsa da daha sonrasında yanmaz ve yapışmaz bir malzeme olarak kullanılmaya başlandı. 

5- Hızlı Yapıştırıcı

Günlük hayatımızda pek çok alanda kullandığımız hızlı yapıştırıcılar yanlışlıkla bulunan ürünlerden birisi. 2. Dünya savaşı sırasında, Kodak’ta çalışan bir araştırmacı, plastik bir mercek icat etmek isterken hızlı yapıştırıcıyı meydana getirdi. Super Glue adıyla tanınan hızlı yapıştırıcılar, 1950 yılında satışa sunuldu.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR