Yapay zeka ile fesleğen çok daha lezzetli!


Fesleğenle aranız nasıl? Araştırmacılar pek çok konuda fesleğenlerin organik bir şekilde yapay zekalı ortamda çok daha iyi büyüyeceğini söylüyor. Peki ama nasıl?

Makine öğrenimi pek çok şey için kullanıldığı gibi, ekstra lezzetli fesleğenler üretmek için de kullanıldı. Bu çalışma, veri bilimi ve makine öğrenimini kullanarak tarımı geliştirme çabalarının sonuçlarından biri. Yapay zeka tarafından optimize edilen fesleğenlerin ardındaki araştırmacılar, makine öğrenimini fesleğenin tadından sorumlu değişken bileşenlerin konsantrasyonunu en üst seviyeye çıkaracak büyüme koşullarını belirlemek için kullandı. Çalışma PLOS One dergisinde yayımlandı.

24 Saat ışık ile en güzel sonuç!

Fesleğenlerin büyümesi için hidroponik birimler kullanıldı ve bu süreç ile ilerletildi. Sıcaklık, ışık, nem ve konteynerlerin içindeki diğer çevresel faktörler otomatik olarak kontrol edilebiliyordu.

Araştırmacılar bitkilerin tadını, içinde bulunan belirli bileşenleri gaz kromatografisi ve kütle spektrometrisi kullanarak test etti. Elde edilen sonuçların verileri makine öğrenimi algoritmalarına sunuldu. Araştırma, bitkileri günde 24 saat ışığa maruz bırakmanın en iyi tadı elde etmeyi sağladığını ortaya koydu.

 

Araştırma ekibi bu teknolojiyi, bitkilerin hastalıklarla savaşma gücünü artırmak ve bitki örtüsünün iklim değişikliğine nasıl tepki verdiğini belirlemek için kullanmayı düşünüyor.

Bütün amaç açık kaynaklı bir teknoloji alt yapısı

Yapılan çalışmaları büyütmek, yenilemek ve güçlendirmek adına, açık kaynak alt yapısına sahip sistemler kullanılıyor ve ön plana çıkarılıyor. Bu süreçler içerisinde insanların kendine has beklentisi ve yenilikleri her şekilde büyüyor ve ilerlemeye devam ediyor diyebiliriz. Bakalım zaman içerisinde nasıl artılar sağlanacak.

 

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı