Yapay zeka mühendisi olmak ister misiniz? Nasıl olunur?


Günümüzün şartlarında, pek çok kişinin sıklıkla duyduğu bir konudur yapay zeka mühendisliği konusu. Peki ama işler nasıl yürüyor? Gelin göz atalım.

 

Adından da anlaşılacağı üzere yapay zeka yazılımlarının üzerine yoğunlaşması beklenen, ön görülebilir konularda çalışmalar gerçekleştirirken süreçleri mühendislik hususlarına göre takip eden, yöneten ve gelişimi için planlamalarda bulunan yetkin kişilerin yetiştirilmesini amaçlayan bir bölümdür.

Yapay zeka ile neler yapılabilir konusuna gelecek olursak, yapay zeka sadece makinelerin mantıklı hareketler gerçekleştirebilmesi ya da insanoğluna destek verebilmesi konusunda eğitilmesi adına yapılan çalışmalar değildir. Aslına bakarsanız yapay zeka çalışmalarının belki de en önemli konusu, verilerin anlamlandırılmasıdır.

 

Çeşitli algoritmalar yardımıyla anlamlandırılan verilerin her alanda kullanımı daha sağlıklı olacaktır ki veri her şey demektir. Ülkemizde 2019-2020 eğitim dönemiyle birlikte merhaba diyecek olan bu lisans bölümünü tercih kılavuzlarının yayınlanması ile birlikte görebileceksiniz diyebiliriz. Bugüne dek konuşalanlar üzerine hareket edilecek olursa Hacettepe Üniversitesi, TOBB ETÜ ve İTÜ bu alanda eğitim vermeye başlayacak.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı