Yapay zeka Tesla Otomobil ‘Hacklenerek’ Çalındı!


Yeni nesil teknolojinin varlığında yeni nesil dertler de her her zaman için çıkıyor karımıza. Yapay zekaya sahip olan Tesla otomobil son dönemlerde çok garip bir haber ile geldi karşımıza. Bir çeşit hackleme vakası ile karşımıza çıkan Tesla, bu süreçler için gerçekten sorun yaratmış gibi görünüyor. Bu haber karşımıza bizzat araç sahibinin internette yüklediği video ile çıktı. Bir Tesla model S sahibi, hırsızların pasif giriş sistemini hackleyerek aracı çaldığını gösteren bir videoyu internete yükledi ve sanırım hepimizin ibret almasını istedi. Söz konusu videoyu izlerseniz, insanların bir tablet ile aracın elektronik anahtarından gelen sinyalleri yakaladığını çok daha rahat şekilde görebiliyoruz. Bu sayede elde ettikleri veriyi çevirerek kilidi açmaya çalışan hırsızları görmüş oluyoruz.

 

Yapay zeka ve pasif giriş sistemi

Bu sistem sürücünün elinde anahtar ile araca yaklaşınca kilidi otomatik olarak açan bir sistem olarak biliniyor. Bu teknolojiyi kullanan hırsızlar, bir şekilde durumu çözümleyip aracı açıyorlar. Lakin bu teknolojiyi aşmalarına ragmen araç şarj olduğu için bir türlü aracı şarjdan çıkarıp götüremiyorlar.

 

Hack ve Yapay zeka ile araç hırsızlığını önlemek

Tesla bu konuda bir çalışma yapmış zamanında. Bu tarz durumları engellemek için yakın zamanda yeni özellikler sunmuştu hatta. Aracın sahibi bu özellikleri güncellemediğinden dolayı sürüş için pin denen özelliği kullanmamış. Bu özelliği kullansaymış şayet, hırsızlar pin işini halledemeyceği için yine aracı çalamayacaklardı. Burada suçlu biraz da yapay zeka ile çalışan bir araca sahip olup, bunu iyi bir şekilde yönetemeyen araç sahibi ile ilgili diyebiliriz. Tesla da umarız bu durum için benzeri şeyler söylüyordur.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR