Yaratıcılık Yaş İlerledikçe Körelmiyor!


Nobel ödüllü bir araştırma sonucuna göre yaratıcılık yaş ilerledikçe körelen bir olgu değil. İşte gerçekleştirilen yaratıcılık araştırmasının ilginç sonuçları!

Nobel ödüllü bir araştırmaya göre, insan hayatında iki farklı yaratıcılık döngüsü bulunuyor. Araştırma sonuçlarına göre kimi insanlar hayatlarının erken dönemlerinde yaratıcı olarak başarılı sonuçlar elde edebilirken, kimileri ise hayatlarının ilerleyen dönemlerinde yaratıcılık özellikleri sayesinde büyük işlere imza atıyor. Kimi insanlar yaratıcılıklarını 20’li yaşlarında yaşarken kimi insanlar ise 50’li yaşlarda yaşıyor. Araştırmalar ekonomi alanında yapılmış olsa da bilim insanları bu durumun tüm insanları kapsadığını tespit etti. 

De Economist dergisinde yayınlanan araştırma, iki profesör tarafından gerçekleştirildi. Çalışma sonuçları gösterdi ki insanlar iki ayrılıyor : “Kavramsal” yenilikçiler ve “deneysel” yenilikçiler. Kavramsal yenilikçiler, kariyerlerinin başlarında fazlasıyla yaratıcıdırlar ve aniden yeni fikirler çıkartma konusunda iyidirler. Deneysel yenilikçiler ise bu durumun daha tersine, işlerinde tüm verileri toplarlar, bu verileri analiz ederler ve sonrasında büyük atılımlara imza atarlar. Aralarında ki fark kavramsal yenilikçiler daha erken parlarken, deneysel yenilikçilerin parlaması için biraz zamana ihtiyaç vardır. 

Nobel ödülü almış olan 31 kişinin çalışmalarını da değerlendiren profesörler, deneysel yenilikçilerin çalışlarında daha çok gerçekliğe dayandıklarını, zaman ve mekan gibi öğeleri daha çok kullandıklarını tespit etti. Kavramsal yenilikçiler ise çalışmalarında genel anlamda matematik kullanıyorlar. 

Nobel ödülü alan kişilerin yaşlarına bakan profesörler bir sırrı daha çözdü. Kavramsal yenilikçiler, 25 ve 29 yaşları arasında ödüle layık görülürken deneysel yenilikçilerde ise bu durumun 50 ve 57 yaşları arasında görüldüğü tespit edildi. Sonuçları değerlendiren bilim insanları aslında yaratıcılığın zaman içerisinde körelmeyen bir olduğunu da tespit etmiş oldu.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı