Yaşlanmaya Neden Çözüm Bulunamadı?


Zamanın okuna göre her doğal sistem düzensizliğe evrilir. Ölümü kaçınılmaz hale gelen bu biyolojik yaşlanma, yaklaşık olarak 3.5 milyar yıl içerisinde neden gelişmedi ve ölümler devam ediyor. Bilim insanları yaşlanmaya neden çözüm bulamadı? İşte yanıtı!

Yaşlanmayı evrimsel bir çerçeve etrafında düşünüldüğünde dünyadaki farklı insanların yaşam döngüleri arasında genetik faktörlerden etkilenmiş kesin bir varyasyon bulunuyor. 

Peter Medawar’ın geliştirdiği bu teori, bir birey tarafından edinilen mutasyonların erken ya da geç başlamasına dayanıyordu. Erken davranan mutasyonlar, bireyler aktif olarak ürediği zaman dilimlerinde kendini gösteriyordu. Yani etkisi ne olursa olsun, mutasyon doğal seçilime göre hareket edecekti. Ancak doğal seçilim, geç başlangıçlı mutasyonlar konusunda “kör”, yani eğer ki üreme zaten gerçekleştiyse mutasyon bir sonraki nesle geçiyor. 

Bu nedenle seçilimin gücü, yaş ve üremenin azalmasıyla birlikte azalıyor. Bu fenomen, seçilim gölgesi olarak da biliniyor.  Teori, tutsak olan hayvanların, vahşi yaşamdaki doğal deneyimlerine göre neden daha zor doğum yaptığını da açıklamaya yardımcı oluyor. Çevreleri değiştiğinde ve hayatta kalma riskleri arttığında hayvanlar, geç başlayan mutasyonlar kendini gösterene kadar yaşamaya devam ediyor. Buna benzer bir olgu, insan popülasyonu içinde nörodejeneratif hastalıkların artmasıyla da görülmüştü.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR