Yatay Geçiş ile Dikey Geçiş Arasındaki Fark Nedir?


Yatay Geçiş ile Dikey Geçiş Arasındaki Fark
Yatay Geçiş ile Dikey Geçiş Arasındaki Fark

YATAY GEÇİŞ VE DİKEY GEÇİŞ

Üniversiteye başlamış yeni öğrencilerin kafasını en çok karıştıran terimlerden olan yatay geçiş ve dikey geçiş konuları hakkında kısaca açıklama yapmak gerekirse lisans veya ön lisans programlarında farklı üniversitede aynı programa geçiş yapmak yatay geçiş işlemi kapsamındadır. Ön lisans programından lisans programına geçiş yapmak ise dikey geçiş işlemi kapsamındadır. Detaylı incelemek gerekirse;

YATAY GEÇİŞ NEDİR?

Üniversitelerin lisans veya ön lisans programlarında okuyan öğrenciler farklı bir üniversitede aynı programa ya da aynı puan türündeki bir programa geçiş yapması işlemine yatay geçiş denir. Bu konuyu örneklerle açıklamak gerekirse Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okuyan bir öğrenci gerekli şartları sağladıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine geçiş yapması yatay geçiş kapsamındadır. Lakin yatay geçişin bazı şartları bulunmaktadır. Bu şartların oluşmasında iki türlü geçiş faktörünün bulunması ile alakalıdır. Yatay geçiş yapmak isteyen öğrenci isterse yıl içerisinde derslerinden aldığı notların ortalaması ile geçiş yapabilir. İsterse üniversiteye yerleştiği sene puanına göre geçiş yapabilir.

Eğer öğrenci ilk yılın sonunda derslerinden aldığı notların ortalaması ile geçmek istiyorsa genel not ortalamasına göre yatay geçiş olarak adlandırılır. Bu işlem yatay geçiş sırasında az tercih edilmektedir. Tercih edenler genelde hedeflediği üniversiteyi yerleştiği sene sınav puanı ile kazanamayıp yine de geçiş şansını kendi imkanları ile oluşturan öğrenciler tarafından tercih edilir. Diğer geçiş türü ise merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş işlemidir. Bu geçiş türü en sık tercih edilen geçiş türüdür. Örneğin Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesine 2018 yılında yerleşen bir öğrenci 447 puan almıştır. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi yatay geçiş başvurularını kabul ettiği zaman 2018 yılında bölüme giren en düşük puanlı öğrencinin 447 puandan düşük olması gerekmektedir. Eğer aldığınız puan gitmek istediğiniz üniversiteye sizinle aynı senede girerken sizden yüksek almışsa tercih yapamazsınız. Genel hatları ile yatay geçiş işlemi bu kadar.

DİKEY GEÇİŞ NEDİR?

Dikey geçiş ön lisans okuyan öğrencilerin eğitimlerini 4 yıllık programa tamamlayabilmeleri için oluşturulmuş bir sınav sistemidir. Örneğin inşaat teknikerliği bölümünü okuyan bir öğrenci dikey geçiş sınavına girerek yeterli puanı aldığı takdirde üniversite sınavlarında olduğu gibi tercih yapar. Tercihleri sonunda kazanan öğrenci 4 yıllık inşaat mühendisliği bölümünü de okuma şansı elde edebilir. Genel hatları ile bakarsak yatay geçiş ve dikey geçiş arasındaki fark bu kadardır.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR