Yatay Geçiş Yapmanın Yolları


Yatay geçiş nedir? Öncelikle yatay geçiş nedir bunu tanımlayalım. Üniversiteye girdiğinizde diyelim ki bölümünzden memnun kalmadınız ya da üniversitenizi pek sevemediniz, yatay geçiş bu durumda size ikinci bir şansı verebilen bir sistemdir. Bilindiği üzere sınav süreci pek zorlu olabiliyor ve öğrencinin isteği bir an önce üniversiteye girmek oluyor. Pek fazla da araştırma yapmadığından memnuniyetsizlik yaşanabiliyor ve bu durumda yatay geçiş yapabilme imkanına sahip olabiliyor.

Peki ya yatay geçişi nasıl yapabiliriz? ÖSYM puanınız ile yatay geçiş yapabilirsiniz. Puanınızın sınava girdiğiniz yıldaki puana göre yapılır. Mesela örnek verelim. Diyelim ki TM1 puanı ile bölüme girdiniz ve MF4 türünden bir bölüme geçmek istiyorsunuz. MF4 puanı ile girilen yıldaki puana eşit ya da daha yüksek olması durumunda geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca not ortalaması ile de geçiş yapılabilmekte. Ancak bu biraz daha zor bir süreçtir. Neden mi? Çünkü üniversiteler bir ortalama belirler ve bu belirledikleri ortalamaya göre öğrenci alırlar. Genellikle aranan not ortalaması dört üzerinden üç ile üç buçuk arasında değişkenlik gösterir. Tabii bir de kontenjanlar az açıldığı için bu süreç biraz zor ama yapılabilir.

Yatay geçişi ne zaman yapabilirsiniz? Bahar döneminde ÖSYM puanı ile yatay geçiş yapılabilir, bu tarz üniversiteler vardır kabul eden. Ancak YÖK bu kararı üniversiteye bırakır. Güz dönemi ise üniversiteler kontenjana göre öğrenci almaktadır.

 

 

 Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR