Yatmadan Önce Çarşafın Altına Sabun Koymak! Sebebini Öğrenince Çok ŞaşıracaksınızHemen hemen herkes şimdiye kadar çeşitli kazalar yaşamıştır. En çok canımızı yakan şeylerden biri de ayağımızın serçe parmağını bir yere vurmaktır. Ancak acısı kısa süre sonra diner. Kramp girmesi ise tamamen farklı bir olay. Kramplar hiç beklemediğiniz anlarda karşınıza çıkar ve yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. En kötüsü de krampların uyumaya çalışırken ya da uykunuzdayken girmesi. Neyse ki kramplar tehlikeli değiller ve kaslarınıza kalıcı hasar vermezler. Ancak kramplar geçse bile hareketsiz oturmaktan dolayı her an kramp girebileceği korkusuyla endişelenirsiniz. Geçenlerde kramplara karşı alabileceğimiz önlemler hakkında yazılar okudum ve hepsini bu başlık altında derledim.

Kaslarda oluşan kramplar nelerdir?


Kramp girmesi esnasında kaslarınız uyuşur ve hissizleşir. Kas tutulması en fazla bacaklarda oluşur. Yaşlılarda görülme olasılığı daha fazladır. Ek olarak, özellikle doğumu yaklaşan hamile bayanlarda da görülmektedir.

Kramplar neden meydana gelir?


1.Neden: Susuzluk


Yeterince sıvı alınmaması kan dolaşımını direk etkiler ve susuzluk da kramp girmesine yol açar. Vücudunuz susuz kaldığında, suya en ihtiyacı olan en önemli organlara doğru kaslarınızdaki suyu aktarır. Kramptan korunmak için bolca su ya da sporcu içecekleri (bol miktarda sodyum, magnezyum ve kalsiyum içerirler) içmeniz önerilir.


2.Neden: Soğuk Algınlığı


Odamız serin olduğunda daha iyi uyuruz. Ancak çok soğuk olmamasına dikkat edin ve bacaklarınızı örtmeyi unutmayın.


Soğuğun neden kramplara yol açtığı tam olarak bilinemese de soğuk havanın vücut ısınızı düşürerek kaslarınızın sertleşmesine ve uyuşmasına sonuç olarak da kramp girmesine neden olduğu iddia ediliyor.


3. Neden: Hareketsizlik


İşiniz gereği bütün gün ayaktaysanız, bu aslında bir nevi spor yapmaya benziyor. Tek farkı ise dinlenmeye başladıktan sonra vücudunuzun uyuşmuş olması. Gün boyu ayakta durmak ve ağır nesneler taşımak kramplara neden olabilir. Özellikle sürekli ayakta duran market çalışanları gibi.


4. Neden: Spor


Ağır egzersizler sonucu vücudunuzun çeşitli yerlerine kramplar girmesi olasıdır. Spor yapmak, kaslarınızı güçlendirip uzun vadede vücudunuza kramp girme riskini azaltmaktadır. Spor sonra ise kramp girmesi gayet doğaldır çünkü kaslarınız yorulmaktadır.

Kramp girmesini önlemek için ipuçları


1. Öneri: Çarşafınızın altına sabun koyun.


Kulağa garip gelse de birçok kişi çarşaflarının altına sabun koyduktan sonra kramplarının azaldığını belirttiler. Ayağına kramp giren kişiler yataklarına sabun koyduktan sonra neredeyse ayaklarına hiç kramp girmediğini söylediler.


Bazılarına göre ise bu önerme sadece psikolojik. Ancak denerseniz hiçbir şey kaybetmezsiniz.


2. Öneri: Sıcak su ile duş alın.


Spora başlamadan önce ısınmamızın nedeni gayet basit. Isınmaya başlayan kaslar daha iyi çalışırlar. Uyumadan önce sıcak suyla duş almak da krampları önler. Ek olarak su aynı zamanda en iyi masaj yöntemlerinden biridir. Eğer ayağınız ağrıyorsa ılık duş alarak ağrınızı dindirebilirsiniz.


3. Öneri: Turşu suyu için.


Evinizde sporcu içeceği yok mu? Turşu suyu için. Turşu suyunun içindeki maddeler gece ayağınıza kramp girmesini önlemektedir.


4. Öneri: Muz yiyin.


Spordan sonra muz yemek çok faydalıdır. Muz içerdiği besinlerle kramp girmesini önlemektedir.


5. Öneri: Magnezyum içeren besinler tüketin.


Magnezyum içeren ilaçlar birçok insanın kramplarını dindirmiştir. Uyumadan önce içerisinde magnezyum bulunan besinleri tüketirseniz, krampların meydana gelmediğini göreceksiniz.


6. Öneri: Kuru kayısı yiyin.


Kuru kayısılarda bolca potasyum bulunur. Bu da kaslarınızdaki tutulmayı önler ve gece kramplarına karşı önlem almanıza yardımcı olur. Günde iki tane kayısı yemeyi ihmal etmeyin.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı