Yaz Geldi! Peki Siz Böcek Isırıklarını Tanıyor musunuz?

Fotoğraf Galerisi.


Çok az insan böcekler tarafından ısırılmaktan kaçınabilir. Bu mesele, yaz aylarında daha da zorlaşır. Bazen tam olarak ne olduğunu tanımlamak oldukça zordur. Isırıklar, kaşıntı yapabilir, hatta şişebilir. Birçok farklı böcek vardır ve hepsi farklı hastalıklar bulaştırır, bu yüzden sizi hangi böceğin ısırdığını doğru bir şekilde tanımlamak çok önemlidir.

1. Eşek Arısı

Bir eşekarısı tarafından sokulan bölge kızarır ve ciddi şekilde şişer. Kabarıklar oluşabilir. Kişi çok yoğun bir acı hisseder, hatta bir yaban arısı sokmasından kaynaklanan acıdan bile daha kötüdür. Eşek arısının zehiri daha zehirlidir çünkü böcek daha büyüktür. Zehir, histamin ve asetilkolin içerir.

Eğer kişi uzuvlarında soğukluk hissederse, kulakları veya dudakları maviye döner ya da solunum problemleri başlarsa, derhal doktora görünmelidir.

2. Bal Arısı

Öncelikle, sokulan bölgedeki arı iğnesini oradan almanız gerekir. Deri genellikle kızarır ve şişer. Kişi, yanma ve keskin bir acı hisseder ve daha sonra ciddi bir kaşıntı ortaya çıkar. Alerjik değilseniz, bir sorun yoktur. Ancak, kişi arı zehirine karşı alerjikse, ciddi bir endişe kaynağı olan solunum problemleri ortaya çıkabilir.

3. Yaban Arısı

Yaban arısı sokması belirtileri arı saldırısından sonra olanlar gibidir. Sokulan bölge kızarır ve şişer, kişi, ağrı ve yanma hissi yaşar ve daha sonra korkunç kaşıntı gelir. Deride bir kanama bile olabilir. Bir yaban arısı birden çok kez acı verebilir. Bir arı saldırısı gibi, anafilaktik bir şok yaşayabileceğinizden, alerjiniz olup olmadığını bilmek çok önemlidir.

4. Sivrisinek

Sivrisinek ısırıkları, küçüktür ve şişmiş kırmızı lekeler gibi görünür. Çoğu zaman vücudun açık alanlarında görünürler. Sivrisinekler, cildin çok ince olduğu ve kan damarlarına ulaşması kolay olduğu bölgeleri ısırır. Isırdıklarında, tükürüklerini yaraya enjekte ederler. Tükürük, kanı incelten antikoagülanlar içerir. Cildin kızarmasına, kaşınmasına ve şişmesine neden olurlar.

5. Kene

Vücudun kene ısırmasına verdiği tepki kırmızı bir noktadır. Böcek uzun bir süre için içeride kalabilir, zamanla daha fazla kan içer ve büyür.

En kötü yanları ise, insanlara, ansefalit ve borelyoz gibi birçok hastalık bulaştırmalarıdır. Böceği vücudunuzdan çıkardığınız halde, hala kırmızı nokta gitmez ve büyümeye devam ederse, mümkün olduğunca çabuk bir şekilde bir doktora görünmelisiniz.

6. Pire

Pire ısırıkları, çeşitli alerjiler veya sivrisinek ısırıklarıyla kolaylıkla karıştırılabilir, çünkü ısırılan bölge kızarır ve şişmiş görünür. Ancak, sivrisinek ısırığının aksine, pire ısırıkları çok acı verir ve kaşıntısı çok daha kötüdür.

Pireler genellikle bacaklara saldırır ve sadece uyuyan bir kişi kurban olabilir. Bir pire birkaç kez ısırır, kızaran noktalar arasındaki mesafe genellikle 1 ila 2 cm olur. Pireler birçok ciddi enfeksiyon taşıyabilirler.

7. Karınca

Çoğu karınca, insanlar için herhangi bir tehlike arz etmez. Ancak, kırmızı ateş karıncaları çok fazla sorun yaratabilirler. Daha sonra yaraya dönüşecek olan kabartılar, ısırılan bölge üzerinde belirir. Karıncaların zehri toksin içerir, bu nedenle kişi, alerjik bir reaksiyon veya anafilaktik şok yaşayabilir.

8. At Sineği

Büyük ve şişman bir karasineğe benzerler. Karasineklerden farklı olarak, at sinekleri kam emerler ve ısırıkları çok acı verir. İlk başta 1 mm kadar küçük bir kırmızı nokta belirir. Ardından şişme ve kaşıntı başlar. At sinekleri, tularemi ve şarbon gibi farklı hastalıklar taşır, ancak çoğu zaman insanlardan ziyade sığırlara saldırırlar.

9. Bit

Başınızın, boynunuzun ve kulaklarınızın arkasında sivrisinek ısırıkları gibi görünen küçük kırmızı noktalar fark ederseniz, baş biti veya kasık biti tarafından ısırılmış olduğunuz anlamına gelir. Isırıklar birbirinden birkaç santim uzaklıkta oluşur ve deri delinmiş gibi görünür. Bitler, tifo gibi çok ciddi hastalıkları taşır.

10. Tahtakurusu

İlk bakışta, tahtakurularının ısırıkları, pire veya sivrisinek ısırıkları veya alerjik reaksiyon gibi görünür. Deri kızarır, şişer ve kaşınmaya başlar. Isırıklar birbirine çok yakındır ve deride küçük ve ince yollar gibi görünürler. Tahtakurularının ısırıkları sivrisineklerden daha acı vericidir. Sabahları uyandığınızda vücudunuzda çok sayıda yol fark edebilirsiniz, çünkü tahtakuruları gece avlanırlar.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı