Yeni Mezunlar İçin CV Hazırlama Yöntemleri


yeni mezunlar için cv hazırlama

CV, yeni bir işe başlamak için gerekli olan ilk evraktır. Günümüzde artık iş başvurularının tamamında öncelikle CV istenir iken yeni mezun olan kişilerin diğer kişilere göre farklı bir özgeçmiş hazırlamaları doğru olacaktır. Yeni mezunlar için CV hazırlama yöntemlerine dikkat edilmelidir.

Yeni mezunlar için CV hazırlama , referans ve deneyim olmadığı için neleri ön plana çıkartması gerektiği konusunda dikkat etmelidir.

Yeni mezun olan kişiler için öncelikle CV’nin bir hayat hikayesini anlatmak olmadığını ve sadece işe alım yapan kişilerin dikkatini çekmek için hazırlanan, ilk izlenimi sunan bir evraktır. Başvuru gerçekleştirdiğiniz pozisyon için iş verenler tarafından CV’niz incelendiğinde ” ben bu iş için doğru kişiyim ” izlenimi yaratmak başarılı bir CV’nin ilk amacıdır.

  Kolayca İşe Girmeniz İçin CV Hazırlama Teknikleri

Yeni Mezunlar Nasıl CV Yazmalıdır?

Yeni mezun olan kişiler için farklı bir özgeçmiş hazırlama tekniği bulunmaktadır. Daha önce herhangi bir iş deneyimi olmadığı için farklı başlıklar ve özellikler ön plana çıkartılarak özgeçmiş ile dikkat çekilmelidir. Peki nedir bu ön plana alınması gereken bilgiler?

  • Olumlu kişisel özellikler
  • Teknik ve bilgisayar bilgileri
  • Uzmanlık ile ilgili alınan kurslar ya da katılınan seminerler
  • Eğitim bilgileri
  • Staj deneyimleri
  • Diğer başarılar
  • İş deneyimi (yaz aylarında veya okul dönemi de part time çalışılan işler )

Bu başlıklara özgeçmiş hazırlarken özellikle dikkat etmeniz ve en ince ayrıntısına kadar doğru bir şekilde doldurmalısınız. Yeni mezun adayları için CV hazırlamak diğer adaylara göre daha kolay olur iken birkaç önemli adıma dikkat edilmesi durumunda iş verenler tarafından başvurular olumlu değerlendirilmektedir.

Yeni mezunlar için CV hazırlama için dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli adım ise CV’nin içeriği kadar dizayn şeklidir. Tasarım her zaman önemlidir.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR