Yeni Mezunlar İçin KPSS Başvurusu Detayları


yeni mezunlar için kpss

KPSS başvurularına az kaldı. Yeni mezunlar için KPSS başvuruları nasıl yapılır, yazımızda bundan bahsedeceğiz.

Yeni mezunlar için KPSS başvuru detayları…

YENİ MEZUNLAR BAŞVURUYU NASIL YAPACAK?

Yeni mezun olmuş adaylar başvuru yaparken, başvuru tarihi itibariyle, başvuru merkezlerinden 50 ay içinde çekilmiş bir fotoğrafı yoksa, aday başvurusunu ÖSYM üzerinden değil, başvuru merkezlerinden yapacak.

Eğitim Bilgisi güncel olmayan adaylar da başvurularını, başvuru merkezlerinden yapıp, gerekli düzeltmeyi yapmaları gerekiyor.

Bu iki bilginin eksik olması durumunda https://ais.osym.gov.tr/ adresi üzerinden başvuru yapamazsınız. Bu durum özellikle yeni mezun olmuş ve ÖSYM’de güncel fotoğrafı bulunmayan adayları ilgilendiriyor.

  2018 KPSS Detaylı Sınav Tarihleri Açıklandı!

BAŞVURU ÜCRETLERİ NASIL YATIRILACAK?

Başvurusunu tamamlayan adaylar, daha sonra ücreti ÖSYM’nin internet sayfasında e- işlemlerde yer alan “ödemeler” alanından kredi kartı/banka kartı ile yatırabilir. Bunun dışında ÖSYM’nin belirttiği bankalardan birine de başvuru ücretleri yatırılabilir.

Geçerli bir fotoğrafı bulunmayan adaylar ne yapacaklardır?

Yeni mezunlar için KPSS başvuruları yapmadan önce fotoğrafların geçerli olup olmadığı kontrol edilmelidir. Fotoğrafları geçerli olmayan kişiler başvuru işlemlerini mutlaka bir başvuru merkezinden yapacaklardır. Başvuru merkezinde web kamerasıyla çekilecek fotoğrafı elektronik ortama aktarılacaktır. Eğer ÖSYM kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı varsa fotoğraflarının çekilmesi sistem tarafından engellenecektir.

Kılavuzda da belirtildiği üzere, web kamerasıyla çekilen fotoğrafın, adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde cepheden ve yüzü açık olarak çekilmesi gerektiğinden, başvuru merkezine giderken adayların bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir.

Sınav günü adayı tanımada önemli rol oynayacak, fotoğraftaki saç,bıyık,makyaj gibi görünüm özelliklerinde bir değişiklik bulunmamalıdır.

Sınav günü sınav görevlilerinin, adayın fotoğrafından kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde adayı sınava almayabileceği veya adayın sınavının geçersiz sayılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Başvuru merkezi görevlisi, adayın bilgilerini ve fotoğrafını elektronik ortama aktardıktan sonra yazıcıdan alacağı 2016-KPSS Aday Başvuru Kayıt Bilgileri adlı belgeyi kontrol etmesi için adaya verecektir. Aday bu belgeyi özenle kontrol edecek, fotoğrafı uygun çekilmiş ve diğer bilgileri doğru olarak sisteme işlenmiş ise imzaladıktan sonra onaylaması için görevliye geri verecektir. Fotoğrafı uygun çekilmemiş ve/veya bilgiler sisteme doğru olarak işlenmemiş ise görevliden düzeltilmesi istenecektir.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR