Yeni Zelanda Sahillerinde Penguen Trajedisi


Geçtiğimiz günlerde Yeni Zelanda’da hepimizi hüzünlendiren bir trajedi meydana geldi. Penguenler ölü bir şekilde sahillere vurdu.

Yeni Zelanda’da meydana gelen bu trajedi deniz sularındaki ısı değişikliğinden dolayı olduğu tahmin edilmekte. Gelen bilgiler doğrultusunda bazı penguenlerin ise karaya çıktıktan sonra öldüğü sanılıyor.

2018’in başlarından günümüze kadar Yeni Zelanda’da binlerce penguen ölü olarak sahillere vurdu. Sebebiyse deniz sularındaki ani ısı değişikliğinden kaynaklandığı tahmin ediliyor. Uzman Graeme Taylor olayla ilgili açıklamalarda bulundu. Yeni Zelanda’daki bu trajedi yeni bir olay değil aslında. 1998’de de yine binlerce penguen ölüsü karaya vurmuştu. Penguen ölümleri en çok ülkenin doğu sahillerinde görülüyor.

Ölümleriyle hepimizi hüzünlendiren bu cüce penguenler Yeni Zelanda’da/Tazmanya’da yaşıyor ve 40 cm boyunda olup 1 kilo ağırlığına sahipler.

Yapılan açıklamalara göre bu trajedi ısı dalgalanmalarından kaynaklı olduğu tahmin ediliyor. Denizler aniden ısınınca bu güzel canlıların besin kaynakları da azalıyor.

Ayrıca yardıma gelen ekipler canlı bir şekilde karaya vurup acı içindeki penguenleri tekrar hayata döndürerek denize saldılar.

Yardım Etmek Yerine Selfie Çekmek!

Ne yazık ki günümüz dünyasının bir sonucu, insanlık nereye gidiyor sorusunu tekrar bize sordurttu. Sahilde birçok insan yardım çağırmak, bu güzel canlılara yardım etmek yerine selfie çekti. Veteriner Vames Chatterton’da bu trajedi karşısında insanların gösterdiği bu tavrı eleştirdi. Eleştirisinde son derece haklı olan Chatterton, bu haldeki bir hayvana yardım etmek yerine selfie çekilmesini eleştirdi.

 

 Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR