Yer Çekimi Kararlarımızı Etkiler Mi?


Uzay turizmi kısa bir zaman sonra başlayacak ancak bilim insanları farklı bir araştırmanın peşinde. Bilim insanları yer çekiminin insanların kararları üzerinde etkili olduğunu ortaya çıkarttı.

İnsanlar Mars’a taşınmaya hazırlanırken, uzay turizmi acentaları da çoktan uzay seyahati reklamını yapmaya başladı. Aylarca uzayda bulunan Kanadalı astronot Chris Hadfield, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan döndüğü zaman, uzayda doğru karar vermeninde çok önemli olduğunu dile getirdi. 

Hadfield açıklamasında “Çoğu zaman, kritik durumlarda tek karar verme şansınız oluyor ve sonuçları genellikle şu şekilde oluyor; Ölüm ya da yaşam.” 

Hadfield açıklamasında uzayda karar vermenin ne kadar kritik olduğunu belirtiyor. Deneyimli astronot açıklamasında “Biz dahil Dünya’daki bütün canlıların, yer çekimi ortamında gelişimlerini sürdürdüğünü ve yer çekiminin canlı kararlarında etkili olduğunu belirtiyor.” 

Biz her ne kadar görmesek ve hissedemesek ya da koklayamasak da yer çekimi dünyamız üzerinde çok büyük rol oynuyor. 

Bilim insanlarının araştırmalarında Dünya dışında yaşayacak olan insanların yaşayacağı önemli sorunlardan birisi de mantıklı karar almak olacak. Bilim insanlarının gerçekleştirdiği deneylerde insanların yer çekimsiz ortamlarda yeni fikirler düşünmeye ya da kararlar vermeye daha az eğilimli olduklarını gösteriyor. 

Deneyin sonuçlarına bakıldığında insanlar yer çekimsiz ortamlarda çeşitli algılama sıkıntıları çektiklerini gösteriyor. Yani uzayda yaşamak isteyen kişilerim uzayda yaşamaya başlamadan önce yer çekimsiz ortamlarda karar verme ve fikir üretme üzerinde oldukça iyi bir eğitim almaları gerekiyor.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı