Vücudunda Hangi Vitamin Eksik? Sebepleriyle Söylüyoruz!

Vitamin eksikliğini gidermek için tonlarca ilaç olsa da hâlâ daha bazı ülkelerde vitamin eksikliğinden acı çeken insanlar var. Ama tabii ilaçların etkilerini bilmeden vitamin almak kesinlikle doğru değildir.


Bilim insanları doğru bir diyet programının vücudun ihtiyaç duyduğu her şeyi verdiğini keşfetti. Bu içeriğimizde sağlığınıza zarar vermeden vitamin eksikliğinizi nasıl gidereceğinizi anlatacağız.

 1. 1 1. Saç Dökülmesi


  Sebebi: B7 (Biotin) vitamin eksikliği. Çok fazla çiğ yumurta yemek. Çiğ yumurta beyazında bulunan avidin denilen bir madde Biotini bağlar ve vücudumuz tarafından emilimini engeller. Birkaç ay boyunca günde 2 veya daha fazla pişmemiş yumurta akı yemek ciddi biotin eksikliğine neden olur.

  Ne Yapılabilir: B7 eksikliğini gidermek için badem, soya fasulyesi, patates (püreli veya pişmiş) ve muz yiyebilirsiniz.

 2. 2 2. Kramp Girmesi


  Sebebi: Sık sık görülen kramp girmeleri, kalsiyum, magnezyum ve potasyum eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Eğer çok fazla spor yaparsanız bu olabilir. Çünkü terlediğimizde çok fazla mineral kaybederiz.

  Ne Yapılabilir: Daha fazla fındık, kabak, muz ve elme yiyebilirsiniz.

 3. 3 3. Cilt Kızarıklığı


  Sebebi: B7 (Biotin) vitamin eksikliği. Vücudumuz çok fazla yağda çözünen vitamin (A, E, K, D) saklar ama B grubu vitaminlerinin sürekli olarak yenilenmesi gerekir.

  Ne Yapılabilir: Eczanelerden alabileceğiniz besin takviyeleri haricinde, sadece diyetinizi değiştirerek biyotin alım miktarını arttırabilirsiniz. Mantar, patates, peynir, haşlanmış yumurta, ıspanak ve karnabahar yiyebilirsiniz.

 4. 4 4. Kol ve Bacaklarda Uyuşma


  Sebebi: B6, B12 ve B9 (folik asit) vitaminleri hücrelere oksijen taşınması için gerekli olan sağlıklı kan hücrelerinin üretimi için kullanılan besin bloklarını etkiler. Zengin gıdalar değildir.

  Ne Yapılabilir: Daha fazla fasülye, narenciye ve deniz ürünleri yiyin.

 5. 5 5. Kalça ve Ellerde Şişlikler


  Sebebi: Akne görünümlü şişlikler, A, D vitaminleri ve yağ asitleri eksikliği nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

  Ne  Yapılabilir: Yağ tüketiminizi azaltmaya çalışın. Somon ve fındık yiyebilirsiniz. Havuç ya da tatlı kırmızı biber gibi sebzelerde bulunan A vitaminini de unutmamak gerekir.

 6. 6 6. Göz Beyazlarında Sarılık


  Sebebi: B7 (Biotin) vitamin eksikliği.

  Ne Yapılabilir: Diyetinize daha fazla vitamin kaynağı ekleyin. İnek ve tavuk karaciğerinde, süt, somon, ton balığı ve koyunda bir çok B12 var.

 7. 7 7. Diş Dokusu


  Sebebi: D vitamini eksikliği. Araştırmalar, D vitamini eksikliği olan kişilerin sıklıkla periodontitisden muzdarip olduklarını gösteriyor.

  Ne Yapılabilir: Dişlerinizin sağlığı için kalsiyum, fosfor ve D vitamini açısından zengin besinler içeren bir diyet çok önemlidir. Süt ürünleri, kahverengi pirinç, domates, fasulye, balık, narenciye ve üzüm yiyebilirsiniz.

 8. 8 8. Ağız Köşesinde Çatlaklar


  Sebebi: Ağzınızın köşelerindeki çatlaklar vücudun demir ve çinko açısından zengin B3, B2 ve B12 vitaminleri içermediğini göstermektedir.

  Ne Yapılabilir: Balık (somon), yumurta, fasulye ve fındık yemeyi deneyin. Ayrıca bu yiyecekleri sebzelerle birleştirmenizi öneririz çünkü C vitamini enfeksiyonu mücadeleye yardımcı olur ve demir metabolizmasını geliştirir.

  Tüm bu belirtilerin gerçekten diyetinizi değiştirerek alabileceğiniz vitaminlerden yoksun olduğunuz anlamına geldiğini unutmamak önemlidir. Bununla birlikte, bu belirtiler aynı zamanda vitamin eksikliği ile ilgisi olmayan problemleriniz olduğu anlamına da gelebilir.

  Örneğin, akne  alerjik reaksiyona bağlı olabilir ve bacaklarda uyuşma boynunuzda bazı problemlere işaret edebilir. Bu yüzden mutlaka emin olmak için bir doktora danışmalısınız.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı