Yıllardır Çözülemeyen Bir Gizem: Pasifik’te Kaybolan Kadın Pilotun Enteresan Hikayesi


Atlantik Okyanusu’nu ilk geçen kadın pilot ünvanına sahip Amelia Earhart’ın kayboluşuna ve hayat hikâyesini paylaşıyoruz sizlerle.

24 Temmuz 1897’de Kansas-ABD’de dünyaya gelen, tam adı Amelia Mary Earhart olan ünlü kadın pilot ve yazar. Başarılı bir öğrenimin sonrasında liseyi tamamlayan Ameila, yüksek öğretime gitmeyi düşünse de Birinci Dünya Savaşı’nda gazi olan birkaç kişiyle tanışmasıyla hemşireliğe başlar. 
En baştan söyleyelim; Atlas Okyanusunu tek başına geçen ilk kadın pilot ünvanının sahibidir kendileri… 1928 yılında Atlas Okyanusunu ‘yolcu’ olarak geçen ilk kadın olma ününü kazandı. 1932’de Newfoundland’dan İrlanda’ya uçarak Atlas Okyanusu’nu kendi başına geçmeyi başardı. Ardından ABD’yi baştan aşağıya uçma kararı alan Amelia, bu görevini de yerine getirdikten sonra Ocak 1935’de Newfoundland-İrlanda mesafesinden daha uzak olan Hawaii-California arası uçan ilk kişi ünvanını aldı. 
1937 yılında Amelia bu kez kafasına dünya turunu koydu ve ABD’li meslektaşı Fred Noonan ile Lockheed Electra model çift motorlu uçakla dünya turuna çıktı. Yolculuğun üçte ikisini başarıyla tamamlayan Amelia, Pasifik Okyanusu’nda kayboldu… 
Amerika tarihinin en büyük kurtarma çalışmalarının yapıldığı biliniyor ama bir senelik çabaların sonucunda bir türlü bulunamayan Amelia Earhart, ölü olarak ilan edildi. Bu zamana kadar hala ona dair bir kanıt bulunamadı. Annesi ve babası ise ölünceye dek kızlarının yaşadığına dair bir umut bekledi. 

Amelia ve Ulusal Havacılık Kurumu Başkanı Porter S. Adams yan yana – 1928

Dünya Savaşı’ndan gazi olan insanların yönlendirmeleriyle bir süre hemşirelik yapan Amelia, Kanada’da göçmen çocuklara gönüllü olarak ingilizce öğretti.

Carl Spaatz ve Amelia Earhart arkadaşlarıyla poz veriyor

1920’lerde popüler olan uçak gösterilerine sık sık arkadaşlarıyla giden Amelia, bir zaman sonra uçabileceğini keşfetti.

Amelia Earhart Los Angeles’da -1928

Amelia hemşirelik de yapsa bunun yanında birçok işte çalıştı. Operatörlük, sosis satmak gibi alt tabakanın çalıştığı işlerde emek verdi ve annesinin de yardımıyla uçuş eğitimi veren okullara girdi ve en sonunda uçakla uçmayı öğrendi. 

Dostluk uçağıyla yan yana

Amelia, 1922’de kendi uçağını satın alabildi. Ancak 1921’de ilk yalnız uçuşunu gerçekleştirip beklenenden daha iyi performanslar sergilemiş

Amelia’nın ünlü pozu…

Amelia Earhart uçağının önünde poz veriyor

1928’li yıllara kadar hobi olarak uçan Amelia’ya ilk ciddi teklif, Atlantik Okyanusunu ilk kez geçen Lindbergh’in yayıncısı George Palmer Putnam’dan geldi. Telefonla Amelia’yı arayan Putnam, Amelia’nın yardımcı pilotu olmasını istiyordu. Bu sayede Amelia yolcu konumunda da olsa Atlantik Okyanusunu geçen ilk kadın pilot oldu. 
Bu ikili daha sonra evlendi…

Bu uçuşun ardından ona Lady Lindy lakabı takıldı

Amelia eşi George Putnam ile beraber

Amelia Earhart Stüdyo Portesi

Herbert Hoover solda Dr. Gilbert Grosvenor ile Amelia Earhart’a National Geographic madalyasını takdim ediyor

Londra’dan geldikten sonra Amelia Earhart

Uçuşlar için hazırlanan Amelia ve eşi türlü davetlerde bulundular..

Amelia Earhart ve Fred Noonan uçuş öncesi son pozlarından birini veriyor

Lockheed’in kokpitinde oturan Amelia çok mutlu

Amelia Earhart Los Angeles’dan havalanmadan önce Electra’dan el sallıyor

Kısa süren ünlü uçuşların ardından en büyüğüne çıkmadan bu son pozu veren Amelia, her türlü riske rağmen korkmadan hayallerinin peşinden koştu. Bir nevi ölüme giden Amelia Earhart’dan daha sonra kimse haber alamadı… 

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı