YKS Fizik Neti Nasıl Arttırılır?


Fizik Neti Nasıl Arttırılır
Fizik Neti Nasıl Arttırılır

FİZİK NETİ NASIL ARTTIRILIR?

Türkiye’de eğitim hayatında en kötü olduğumuz alanların başında Fizik dersi gelir. Ülke olarak neredeyse hiç sevmesek bile fizik şu anda hayatımızı kolaylaştıran ve insanlığın ilerlemesine sebep olan her şeyin başında geliyor desek yalan olmaz. Dünyanın en iyi bilim adamlarına baktığımız zaman hepsinin neredeyse fizikçi olduğunu görmek aslında fizik biliminin ne kadar önemli olduğunu bize gösteriyor. Durum böyle iken üniversite sınavı ya da liselere giriş sınavı için fizik dersi oldukça önemli bir hal alıyor. Öğrenciler ise fizik neti nasıl arttırılır? Sorusunu sorarak çözüm yollarını araştırmaktadır. Fizik netinizi arttırabileceğiniz 4 küçük öneriyi uyguladığınız zaman fiziği anlamamanız için hiçbir sebep yok.

KAYNAKLARINI İYİ SEÇ, ÖNYARGILI OLMA

Eğer gireceğiniz sınavda hedeflerinize giden yolda fizik dersi önemli bir yer tutuyorsa fiziği öğrenmekten başka şansınız yok demektir. Hele ki yeni nesil gençlerin heves ettiği ya da istediği mesleklerin hepsinde fiziğin önemli bir yeri olduğunu düşünürsek fizik çalışmak için geç kalmayın deriz. Örneğin bilgisayar mühendisliğini isteyen bir öğrencinin fizik bilimini iyi bilmesi gerekir. Sizde sayısal branşlardan birini istiyor ve çalışmaya başlayacaksanız öncelikle kısa bir araştırma yaparak en iyi fizik kitapları ya da en iyi yks fizik kaynakları tarzı aramalar ile diğer öğrencilerin fizik kitapları hakkında neler söylediğini öğrenebilirsiniz. Bahsi geçen kaynakları elde ederek çalışmanızın ilk adımını atmış olursunuz. Dershane ya da bir kursa gitmiyor olabilirsiniz. Bunun alternatifi olarak internet üzerinde fizik dersini çok iyi anlatan fizik hocaları vardır. Aslında bakarsanız bu durum birçok öğrenci için daha iyidir. Hem özel ders gibi hem de anlamadığınız yerde tekrar geriye dönüş şansınız var. İstediğiniz kadar izleyebiliyorsunuz. Bunu hangi dershane ya da lise ortamında bulabilirsiniz ki? Dersleri izlerken de ben fizik yapamam tarzı ön yargılı olmayın. Fizik eğlenceli ve yapılması oldukça zevkli bir derstir.

NOT TUTMAK SİZİ BAŞARIYA GÖTÜRÜR

İster internetten dersleri izleyin isterseniz aldığınız kaynaklardan fiziğe çalışın. Ne olursa olsun iki kere aynı konuya çalışmanız size yararlı olacaktır. İlk sefer çalıştığınızda dinlemek, anlamak, öğrenmek birinci önceliğiniz olmalı. İkinci kez aynı konuya çalıştığınız zaman bu sefer konuyu az çok bildiğiniz için önemli kısımları not etmeniz gerekecektir. Bu şekilde çalışarak hem pekiştirme yapmış olursunuz hem de bir konuya iki kere çalıştığınız için diğer öğrencilere göre daha avantajlı bir konuma gelirsiniz.

HER DERSİN BAŞARISI BOL SORU ÇÖZMEKTEN GEÇER

Hangi derse çalışıyorsanız çalışın bol soru çözmek hem farklı soru tiplerini görmek hem de bildiğiniz bir konuda çok iyi pekiştirme ve pratik yapacağınız anlamına gelir. Fizik dersinde diğer derslere göre ilk seferde her soruyu çözemeyebilir ya da daha yavaş ilerliyor olabilirsiniz. Bu bir sorun değil. Yeter ki çalıştığınız bir konuyu yeterince soru çözerek pekiştirin.

ÖĞRENİNCEYE KADAR ÇABALAYIN, PES EDENLER ZAFERE GİDEMEZ

Fizik dersinde kendinizi iyi olarak görmüyorsanız ilk zamanlardaki çalışmalarınızdan sonra testler istediğiniz gibi sonuçlar vermeyebilir. Burada umutsuzluğa kapılıp ben bunu yapamıyorum. Diğer dersleri yaparak açığı kapatayım tarzı bir düşünceye kanmayın. Ne kadar emek o kadar yemek demişler.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR