YKS Kolay Mı Olacak Zor Mu Olacak?


YKS Nasıl Olacak
YKS Nasıl Olacak

YKS NASIL OLACAK?

Her sene öğrenciler arasında dönen bazı geyikler vardır ki bu her gelen yeni nesil için değişmez geyiklerdir. Nasıl hepsinin kafası aynı çalışıyor anlamak zor ama bu bir gerçek. Her sene sınava girecek öğrenciler kendi aralarında geçen sene sınav zordu. Bu sene kesin kolay sorarlar ya da geçen sene oldukça kolaydı bu sene sınav oldukça zor geçecek diye bir geyik döndürürler. Bu tahminleri genelde yanlış çıkar. Nedeni ise ÖSYM’nin sınavları düzenlerken edindiği misyon ve işleyiş ile alakalıdır?

YKS KOLAY OLUR MU?

YKS kolay ya da zor diye bir şey olmaz. Sonuç olarak her zaman gösterilen müfredat üç aşağı beş yukarı aynıdır. Bu nedenle sınavın zoru ve kolayı yoktur. Her sene ÖSYM sınavlarda belirli oranda soruları kolay, orta ve zor şeklinde sorar. Zor dediğimiz sorular daha fazla bilgi ve yorum gücü gerektiren eleyici sorulardır. Orta dediğimiz sorular ise belirli bir oranda emek veren öğrencilerin emeklerinin karşılığını alabilmesi için sorulan sorulardır. Kolay dediğimiz sorular ise, güzel arkadaşım 12 senedir okul sıralarında haftanın 5 günü dirsek çürütüyorsun. Hiç ilgin olmasa bile hocanın söyledikleri sınıfta dolaşıp kulağına isabet ediyor ve bilinç altın bu bilgiyi depoluyor. Sınavda ise karşına geldiği zaman a ben bunu biliyorum sınav oldukça kolay diyorsun.

YKS TAHMİNİ ÇIKABİLECEK SORULAR VE KONULAR NELERDİR?

YKS için çıkabilme ihtimali olan tahmini sorular ve konular detaylı bir araştırma ile çok düşük bir yüzdelik ile tahmin edilir lakin bu sonuç için vereceğiniz uğraşı sınava çalışmaya ayırsanız eminim Türkiye derecesi yaparsınız. Bu nedenle bu şıkkı geçerek size ÖSYM’nin sınavlarda yeni nesil nasıl soru tipi hazırladığını anlatayım. Eskiden sınavlarda genelde ezbere dayalı sorular bolca soruluyordu. Kiminin görsel hafızası iyi iken kiminin okuma hafızası, kiminin koku hafızası iyi idi. Bu durum öğrenciler arasında sizce de çok büyük eşitsizlik oluşturmuyor mu? Okuma hafızası iyi olan kişi her şeyi ezberleyip sınava giriyor ve derece yapıyordu. Halbuki senin hak edeceğin yerde o kişi doğuştan gelen bir meziyeti ile yerleşiyor ve sen dışarıda kalıyorsun. ÖSYM bu durumun önüne geçmek için bilgi barındıran ve yoruma açık soruları eleştirel bir gözle yaklaşabilmenizi sağlayacak sorularla üniversitelere nitelikli öğrenci doldurma peşinde. Bu nedenle sınavda çıkacak soruları bu şekilde düşünerek hangi konulara daha fazla çalışabileceğinizi keşfedebilirsiniz.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR