YKS Soru Dağılımları ve Sınav Süreleri


Üniversite sınav sistemi bildiğiniz üzere yakın bir zamanda değişti. Eskiden YGS/LYS vardı, şimdiyse YKS var. Tabii bu değişiklik daha yeni olduğundan dolayı yeni sınav sistemi hakkında pek fazla bilgi bulmak da pek mümkün olmayabiliyor. Haliyle bu durum da aday öğrencilerin kafasını karıştırmaya yetiyor. Bu içerikte sınavların kaç saat süreceği, soru dağılımları, sınav oturumları gibi konulara açıklık getirerek bu karışıklığı biraz da olsun gidermeye çalışacağız.

Birinci Oturum: Temel Yeterlilik Testi (TYT)

İlk oturumda 120 soru vardır ve toplam süre 135 dakikadır. Soru dağılımları ise Türkçe 40, Sosyal Bilimler 20, Temel Matematik 40 ve Fen Bilimleri 20 şeklindedir. Bu tabloya göre yapılan hesaplamalarda soru başına ortalama 1,125 dakika düşüyor.

İkinci Oturum: Sözel, Eşit Ağırlık, Sayısal

İkinci oturumda 160 soru vardır ve toplam süre 180 dakikadır. Soru dağılımları ise eşittir. Şöyle ki; Türk Dili ve Edebiyatı/Sosyal Bilimler (1) 40 soru, Sosyal Bilimler (2) 40 soru, Matematik 40 soru ve Fen Bilimleri 40 soru şeklindedir. Ayrıca ikinci oturumun tek bir kitapçık üzerinden yapılacağını ve kendi alanınız ne ise o testleri çözeceğinizi belirtelim. Tabii dilerseniz tüm testleri de çözebiliyorsunuz. Eğer ki sadece kendi alanınıza ait testleri çözecekseniz soru başına 2.25 dakika gibi bir süre düşüyor ki bu gayet güzel bir süre.

Üçüncü Oturum: Yabancı Dil Sınavı

Üniversitede yabancı dil üzerine eğitim almak isteyen aday öğrencilerin gireceği bu üçüncü oturumda 80 soru bulunmakta.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR