YÖK Açıkladı! Suriyelilere Sınavsız Üniversite Mi Geliyor?


Suriyelilere sınavsız üniversite eğitimi sağlayacağı yönündeki haberlerin son günlerde gündemi bir hayli meşgul etmesinin ardından YÖK açıklama yaptı. Suriyelilere sınavsız üniversite eğitimi mi geliyor? 

Ülkemizde yaşayan binlerce Suriye vatandaşı gençlere yönelik ülkemiz üniversitelerine sınavsız yerleşeceği ve diledikleri üniversite eğitim görebilecekleri iddialarının yayılmasının ardından Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) açıklama geldi.

YÖK tarafından yapılan açıklamda şöyle denildi. “YÖK’ün Suriyeli mültecilerin hiçbir sınava girmeden ülkemizde istedikleri üniversiteye girebileceklerine dair bir açıklaması olmamıştır ve böyle bir açıklama bulunmamaktadır. Bundan sonra da böyle bir açıklama ile bu durumun gerçek olması mümkün değildir” denildi. Yükseköğretim Kurulu bu açıklama ile birlikte Suriyeli mültecilerin Türkiye’de sınava girmeden üniversiteye girebileceği söylentilerini kesin bir şekilde yalanlamış oldu. 

YÖK’ün resmi internet sitesi üzerinden yapılan yazılı açıklamaya göre son günlerde gerek sosyal medya platformları üzerinden gerekse bazı haber siteleri üzerinde YÖK sitesi üzerinden açıklama yapıldı. Yükseköğretim Kurulu’nun, Suriyeli mültecilerin hiçbir sınava tabi tutulmadan ülkemizde istedikleri üniversitelere girip eğitim alabilecekleri şeklinde yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi. Söz konusu açıklamaların ve paylaşımların tamamen gerçek dışı olduğunu belirten YÖK, vatandaşların maksatlı bir şekilde yanıltmaya çalıştığını belirterek şu açıklamada bulundu. 

“Bu paylaşımlar mevcut durumu yansıtmamaktadır. YÖK’ün Suriyeli mültecilerin hiçbir sınava girmeden ülkemizde istedikleri üniversiteye girebileceklerine dair bir açıklaması olmamıştır. Bundan sonra da olması mümkün değildir. Bu tür siyasi maksatlı, gerçeği yansıtmayan haber veya sosyal medya paylaşımlarına itibar edilmemesini, YÖK’ün sadece resmi kanalları vasıtasıyla yaptığı açıklamaların dikkate alınmasını önemle rica ederiz.”  


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR