YÖK Duyurdu! Araştırma Yapacak Yükseklisans Öğrencilerine Burs Müjdesi


yükseklisans öğrencilerine burs

Yükseköğretim Kurulu’nun resmi internet sitesinden yayımlanan duyuruya göre; üniversitelerin araştırma projelerinde görev alacak doktora ve yükseklisans öğrencilerine burs verilecek. İlk defa verilecek burs tutarları belli oldu.

Yükseklisans öğrencilerine burs hakkında detaylı bilgi  Yükseköğretim Kurulu tarafından yayımlanan duyuru içerisinde yer alıyor.

Üniversitelerin araştırma projelerinde görev alacak yüksek lisans ve doktora öğrencilerine ilk defa verilecek burs tutarları açıklandı.

YÖK’den yayımlanan duyuru içerisinde ise;

“Yükseköğretim Kurulunca, üniversitelerin araştırma projelerinde görev yapacak yüksek lisans ve doktora öğrencilerine ilk kez verilecek bursların üst sınırlarını belirledi.

Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararına göre, üniversitelerin araştırma projelerde görev alan yüksek lisans öğrencilerine ilk kez aylık bin 400 lira, doktora öğrencilerine ise aylık 2 bin 100 liraya kadar burs ödenecek.

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç yaptığı açıklamada, üniversitelerin kendi araştırma fonlarından bursiyer çalıştırabilmeleri için Üretim Reform Paketi kapsamında yasal düzenlemenin yapıldığını hatırlattı.

Üniversitelerin organize edeceği yeni bir destek mekanizmasının böylece yasal dayanağa kavuşturulduğunu ifade eden Başkan Saraç, “Bu yeni düzenleme ile üniversiteler bilimsel araştırma projeleri birimlerince kendi kaynaklarından desteklenen projelerde bursiyer istihdam edebilecek.

  Tez Aşamasındaki Araştırma Görevlilerine Burs Verilecek!

YÖK Yürütme Kurulunca, bursiyerlere ödenebilecek bursların üst sınırlarını belirlendi. Bu kapsamda üniversiteler, projelerde görev alan yüksek lisans öğrencilerine aylık bin 400 lira ve doktora öğrencilerine ise aylık 2 bin 100 liraya kadar burs ödeyebilecekler.” bilgilerini verdi.

Ülkenin sürdürülebilir kalkınması ve sosyo-ekonomik ve kültürel gelişiminde nitelikli insan kaynağının önemine dikkati çeken YÖK Başkanı Saraç, bu düzenlemenin Türk yükseköğretim tarihinde ilk uygulamalar arasında olduğunu vurguladı.

Başkan Saraç, yükseklisans öğrencilerine burs için;

“Bu düzenleme, yükseköğretim kurumlarınca desteklenen projelerin niteliğini daha da artıracak ve böylelikle üniversitelerimizin Ar-Ge yetkinliği daha da gelişecek.” dedi.” ifadelerine yer verildi.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR