YÖK’ten Yeni Karar Sınırlama Kaldırıldı!


Yüksek Öğretim Kurumu’dan yapılan açıklamaya göre Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının yurt dışından öğrenci kabul kontenjanlarına ilişkin yeni bir karar alındı. Alınan karara göre, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kılavuzunda yer alan “programların kontenjanlarının en gazla yüzde 50’sine kadar yurt dışından öğrenci kabul etme sınırlaması” kaldırıldı.

Yeni uygulama devlet ve vakıf dahil olmak üzere bütün üniversitelerde geçerli olacak. Üniversitelerin program bazında yurt duşundan öğrenci kabul kontenjan talepleri, her eğitim ve öğretim yılı başlangıcından önce belirlenecek olan bir tarihe kadar kısıta tabi olmadan YÖK’e bildirilecek. Talepler, YÖK tarafından değerlendirilerek kart verilecek ve üniversitelere duyurulacak. 

“Tıp” ve “diş hekimliği programları içinse bu alanların özelliklerinden dolayı bir takım istisnai şartlar getirildi. Bu iki programın yurt dışı öğrenci kontenjanı, YKS kılavuzundaki bir önceki yıla ait kontenjanın yüzde 50’si ile sınırlı olacak. 

Bununla birlikte belirlenen belirli koşulları ve kriterleri sağlayan üniversiteler, uluslararası öğrenciler için ayrı bir sınıf açarak, bu iki programa belirtilen oranın üstünde de öğrenci kabul edebilecek. Bu ayrı sınıf için gerekli staj ve klinik uygulamalar, laboratuvarlar ve teçhizatlar için yükseltilmiş velli şartlar ve mekan kriterleri aranacak, ayrıca vakıf yükseköğretim kurumları için bir önceki yılın denetleme raporu ve müeyyide uygulanıp uygulanmadığını da dikkate alacak. 

Açıklama hakkında görüşlerini belirten YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, kaliteden ödün vermeden ülkeyi yükseköğretimde bir cazibe merkezi haline getirmek için adımlar attıklarını ve bu adımların ardından başarılı sonuçlar aldıklarını belirtti.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı