YouTube’da Temizlik! 3 Ayda 8 Milyon Video Silindi


YouTube’un ilk üç aylık raporuna göre, geçen yılın Ekim ve Aralık ayında 8,3 milyon video kurallara aykırı bulunduğu için silindi.

YouTube, 2017 yılının Ekim ve Aralık aylarında sekiz buçuk milyona yakın videoyu kurallara aykırı olmasından dolayı sildiğini açıkladı. Ayrıca bu sekiz buçuk milyona yakın videonun silinmesinde sadece kurallara aykırı olduğu gerekçesi var, yani gerek telif hakkı gerekse diğer yasal nedenlerden dolayı kaldırılan videolar bu sayının içerisinde değil.

YouTube kullanıcılarının dokuz milyonu cinsel içeriğe sahip videoları şikayette bulundu. Bununla birlikte dört buçuk milyon kullanıcı ise nefret söylemi ve taciz içeren videolar hakkında şikayette bulundu. Şikayetler en çok şu ülkelerden geldi: Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Brezilya. Türkiye ise bu listenin sekizinci sırasında bulunuyor. Ayrıca YouTube, algoritmasının bulduğu bu şikayetler doğrultusunda altı buçuk milyon videoyu tespit ederek sildiğini ifade etti. Kaldı ki bu silinen videoların yüzde yetmiş altısı o sayfanın yöneticileri dışında herhangi bir izlenmesinin bulunmadığı vurgulandı.

‘Videoların Parmak İzi’

Bu konuda YouTube videoların deyim yerindeyse parmak izini saklıyor. Bu da şu demek oluyor ki; diyelim ki YouTube siz ilk bir tane video yüklediniz ve başkaları sizin yüklediğiniz videoyu indirip tekrar YouTube’a kendi kanalından yüklüyor. Bu parmak izini saklıyor dediğimiz şey şu işe yarıyor; sizden sonra yüklenen tüm videoları anında tespit ederek durdurabiliyor.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR