Yurt Dışı Eğitim Hangi Ülkede Alınmalı?


Öğrenciler için yurt dışı eğitim almak son dönem aşır derecede popüler durumda. Yurt dışında dil eğitimi veya üniversite okumak isteyen öğrenciler ise hangi ülkelerde ne gibi şartlar olacağını da yakından takip ediyor.

Yurt dışı eğitim noktasında öğrenciler üniversitelerin yanı sıra ülkelerinde ne gibi avantajlar sağladığını hususu ile de ilgileniyorlar. Bir çok öğrenci sadece programa değil gideceği ülkeyi genel olarak değerlendiriyor. Tabii bunların içinde eğitim kalitesi ve ücretleri de ana etkenlerden oluyor.

Peki hangi ülke gelen öğrencilere hangi fırsatları sunuyor?

Avustralya, 2 yıllık master eğitimi alan öğrencilere eğitim sonrası 2 yıl çalışma izni veriyor.

Eğitim amaçlı Avustralya’ya giden öğrenciler part-time çalışma hakkına da sahip oluyor. Türkiye, “work and study” ülkelerinden birisi olan Avustralya, IELTS şartını yerine getiren öğrencilere eğitim aldığı süreye bağlı olarak çalışma izni veriyor.

Kanada’da öğrenciler herhangi bir devlet okulunda 1 yıl eğitim aldıktan sonra 1 yıl; 2 ve üzeri eğitim aldıktan sonra ise 3 yıl çalışma iznine sahip oluyorlar.

Kanada’ya dil eğitimi amacı dışında giden tüm öğrenciler okurker, yarı zamanlı olarak çalışma hakkına sahiptirler. Sadece dil eğitimi için gelen öğrencilere bu hak tanınmamaktadır. Kolej eğitimi alan öğrenciler ise Co-op adlı sistemle eğitimlerine staj ile devam ediyor ve bu program kapsamında öğrencilerin yüzde 90’ından fazlası işe yerleştirme programı kariyerlerine Kanada’da devam edebiliyor. Ayrıca kolej eğitimi alanlar üniversitelere yatay geçiş yapma hakkında sahip.

 

Almanya’da lisans ve master öğrencileri, mezun olduktan sonra 1,5 yıl çalışma izni alabiliyorlar.

Almanya’da devlet okullarında eğitim dili Almanca iken, özel okullarda ise eğitim dili İngilizcedir.

Yabancı dilde eğitim alan öğrencilerin çok mezun olduklarında üniversite eğitimi için yurt dışını tercih ediyor. Özellikle Almanya ve Kanada’yı.

Dünyanın en prestijli okullarına sahip olan İngiltere’de öğrenciler eğitim aldıkları süre boyunca part-time çalışma hakkına sahip.

 

İrlanda’da 1 yıllık master programı yapan öğrenciler, programın ardından 1 yıllık çalışma izni alabiliyorlar.

 

Ayrıca 24 hafta üzeri dil eğitimi alan öğrenciler de okurken part-time çalışma iznine başvurabilirler.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR