Yurt Dışı Yüksek Lisans Programları İçin Gereken Sınavlar


yurt dışı yüksek lisans programları

Yurt dışı yüksek lisans programları ile ilgileniyorsanız, Türkiye’dekilerden farklı olarak bir dizi sınava girerek bilgi ve becerilerinizi dünya standartlarında kanıtlamanız gerekiyor. Her bir ülkenin ve üniversitenin farklı eğitim sistemi ve içeriğine sahip olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu sınavlara hazırlık aşaması büyük önem taşıyor.
Bu konuda yapacağınız ilk araştırmalar sonunda farklı sınavlarla karşılaşacaksınız. Bunlar arasında GRE, GMAT, TOEFL, IELTS isimlerini görmeniz kuvvetle muhtemel. Peki bu sınavların birbirinden farkları nelerdir? GRE, GMAT, TOEFL, IELTS sınavlarından hangilerine girmelisiniz?

Yurt dışı yüksek lisans programları için İngilizce yeterlilik sınavları ülkeden ülkeye değişim göstermektedir. İşte o sınavlar…

Dil seviyesi için: TOEFL veya IELTS

İngilizce eğitim alacaksanız bu dili en iyi şekilde kullanabiliyor olmanız gerekiyor. TOEFL ve IELTS sınavlarından alacağınız puan İngilizce seviyenizi kanıtlamanızı sağlayacak. Belli merkezlerde düzenlenen ve yabancı dil olarak İngilizce yetkinliğini test eden TOEFL okuma, dinleme, konuşma ve yazma bölümlerinden oluşur. TOEFL puanı genellikle akademik amaçlar için kullanılır.
Diğer taraftan IELTS, hem akademik hem de farklı amaçlar için girilebilecek bir sınavdır. Bu nedenle iki farklı IELTS türü vardır: Akademik ve Genel Eğitim. Her ikisi de TOEFL ile aynı bölümlerden oluşuyor.

  Yurt Dışında Dil Eğitimi Almadan Önce Neler Yapmalısınız?

Yüksek Lisans Başvurularında: GMAT ve GRE

GMAT ve GRE genellikle karıştırılan iki sınav olmasına karşın, GMAT İşletme alanında yüksek lisans yapmak isteyenlere özelken GRE’nin tüm yüksek lisans yapmak isteyenlere hitap ediyor olması. GMAT, yüksek lisans öğrenci adaylarının işletme okuluna sözel, matematiksel ve analitik beceriler bakımından ne kadar uygun olduğunu test etmeyi amaçlar. Sınavda karşınıza çıkacak soruların zorluğu, sizin ilk soruya doğru ya da yanlış cevap vermenize göre değişir. Doğru cevap verirseniz daha yüksek puan getirecek bir soruyla karşılaşırsınız. Bu nedenle ilk soruya doğru yanıt vermek büyük önem taşır.
GRE ise farklı alanlarda eğitim almayı planlayan yüksek lisans öğrenci adaylarının yetkinliğini ve uygunluğunu belirler. Bazı bölümler Genel Test puanlarını göz önünde bulundururken bazıları belli bir GRE Subject Tests puan sonucunu isteyebilir. GRE’ye veya GMAT’a girmek isteyenlerin belli bir İngilizce seviyesinde olması tavsiye ediliyor.
Akademik bilgi ve becerilerinizi belgelemenizi sağlayacak bu sınavlardan herhangi birine girmeyi düşünüyorsanız, yol haritanızın çizilmesi ve eksiklerinizin tespiti için profesyonel destek almayı düşünebilirsiniz.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR