Yurt Dışında Kullanılan 5 Farklı Dolandırıcılık Yöntemi (Turist ve Öğrenci Arkadaşlar Dikkat)


Yurt dışına pek çok kişi ya eğitim, ya ta turistik amaçlarla gidiyor. Tabi oralar da çok değerli yerler ama öyle kutsal yerler değil. Bu yüzden başımıza pek çok olay gelebilir. Peki ama ne yapacağız? Nasıl korunacağız? Bu yazımızda dünya üzerinde en çok kullanılan ve pek çok kişiyi mağdur eden dolandırıcılık yöntemi üzerinde duracağız.

Hemen başlayalım.

1- Pizza sipariş yöntemi (buna tezgah da diyorlar)

Orlando’da uygulanan bu yöntemde, dolandırıcılar pek çok kişiyi mağdur edebiliyor. Misafir diye girdikleri orta seviye otellerde odaların altına sahte pizza broşürleri atılıyor örneğin. Ardından insanlar pizza siparişi ediyor (ki gece bir şey bulamayabilirsiniz otelde) ve kredi kartı ödemelerinden sonra işler karışıyor. Vay ben miydim bu harcamayı yapan, vay ben ne zaman bu parayı harcadım moduna gidiyoruz ardından.

 

2- Sokak Müzisyeni Taktiği

Genellikle New York üzerinde yapılan bu numara, pek çok kişiyi dolandırmaya yetebiliyor. Çünkü sokakta müzik yapan ‘bazı’ sahtekar sanatkarlar, müzik yaparken siz onları dinlerken elinize çakma demolarını sıkıştırıyor. Demo CD’ler ile bu işlemi yapan bu müzisyenler, siz cd’yi geri vermek isteyince de kıyameti koparıyor. Grup arkadaşları ile ortamı gereken bu kişiler, sizi her şekilde rezil ve sokak ortasında mağdur edebilir. Aman dikkat. Bir çeşit çiçekçi piyasası gibi düşünebilirsiniz.

3- Deve Sırtı İsimli Tuzak

Mısır üzerinde Piramitlere yakın bölgelerde sakin sakin bekleyen develer için, pek çok hile var. Ücretsiz foto çekmeyi öneren bu kişiler, siz foto çekmek için devenin sırtına bindikten sonra para istemeye başlıyor. Ödeme yapmazsanız da vay sen misin benim paramı vermeyen…

4- Sahte bebek tezgahı (en sıkıntılısından biri)

Sahte bebek olayı daha çok Roma üzerinde gerçekleştiriliyormuş. Burada insanlar kucağında bebek taşırken bir anda bebeğini düşürüyor gibi görünüyor ve sonrasında da aniden refleks olarak yardım etmeye gidiyormuşsunuz. Bu esnada da takım elbiseli bazı abilerimiz sizin yere bıraktığınız eşyalarınızı alıp kayboluyormuş. Oldukça korkunç bir yöntem değil mi? Aman dikkat.

5- Bedava masaj (aman hocam dikkat)

Kolombiya plajlarında yaşanan bu olaylar, size turist olduğunuz için pahalıya patlayabilir. Zira bedava masaj yapmak isteyen kadınlar hemen sizi üzebilir. Aman dikkat. Kabul ettiğiniz taktirde bedava masaj bahanesiyle size masaj yapan kadınlar, para vermenizi isteyebilir. Ardından da oradan geçen insanlar bir anda etrafınızı sarabilir ve mecburen para verebilirsiniz. Bu dünyada bedava hiç bir şey olmaz aman dikkat arkadaşlar.

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR