Yürüyen merdivenlerde yürümeli miyiz? Ayakta mı durmalıyız?


Pek çok kişinin tartıştığı konulardan biri olan yürüyen merdiven konusu, henüz net bir cevaba sahip değil. Peki ama bu konuda uzmanlar ne diyor?

Yürüyenler solda, bekleyenler sağda durduğu için bu konu aslında belki de en ideal şekilde bu sistem üzerinden konuşulabiliyor.

 

Çevrenin inşaası sırasında tasarımcılar bugüne kadar belirli yaya trafik modelini teşvik etmek amacıyla farklı teknikler kullandılar. Bunun bir örneği, yayaları yürüyen merdivenlerde “sağda durmaya” teşvik eden işaretlerdir. Merdivenleri kullananlar ayakta duruyorlarsa basamakların sağ tarafını, yürüyenler (veya koşanlar) ise merdivenlerin sol tarafını kullanır.

Peki yürüyen merdivenlerde bulunan bu iki yaya trafiği şeridi gideceğiniz yere daha hızlı ulaşmanıza yardımcı oluyor mu? Yürüyenler için ayrı, ayakta durmayı tercih edenler için ayrı bir şerit olmalı mı yoksa her iki şerit de sadece ayakta durarak mı kullanılmalı?

 

Yapılan bir çalışma, yayaların %74.9’unun yürümek yerine yürüyen merdivenleri durarak kullanmayı tercih ettiğini gösteriyor. Kalabalığın küçük, sabırsız bir bölümü için yürüyen merdivenin bir şeridi tamamen açık bırakılmalı mı?

Rahatlık ve verimlilik arasında bir çizgi

Londra’da planlamacılar, özellikle kalabalık metrolarda, yürüyen merdivenlerin “sadece ayakta durarak” kullanıldığı yeni uygulama sayesinde merdivenlerin saatlik kullanım kapasitesinde % 27’lik bir artış elde ettiler.

Kalabalık yürüyen merdivenlerde insanların yürümesine izin verilmedi ve bu sayede istasyon daha önceki kapasitesini katlayacak kadar fazla sayıda insan tarafından kullanılabildi.

Verimliliği yüksek bir yürüyen merdiven en fazla sonuç üreten merdivendir, yani daha çok kişiyi hedefe taşır. Ancak bu değişim tartışmaları da beraberinde getirdi.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR