Zebralar Neden Çizgili?


Zebralar neden çizgili, çizgiler zebraların işine yarar mı? Dünyanın en ilginç canlılarından birisi olan zebraların çizgileri pek çok kişinin ilgisini çekse de zebraların çizgilerinin ne işe yaradığı hep merak edilmiştir. Zoologlar tarafından da en çok merak edilen konuların başında gelen Zebraların neden çizgili olduğu sorusuna bilim insanları yanıt aradı. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Bristol Üniversitesi çatısı altında gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda zebraların neden siyah çizgilere sahip olduğu ortaya çıktı. 11 farklı alt türe sahip olan zebra türleri iki renkli ve çizgili bir görünüme sahip.Yapılan araştırmalara göre zebralarda bu çizgilerin bulunmasının nedeni at sineği gibi parazitleri zebralardan uzat tutmak. 

Bilim insanlarını bu sonuca ulaştıran deney ise oldukça ilginç. Bilim insanları yapacakları deney için atları, evcil zebraları ve at sineklerini inceledi. At sinekleri zebraların ve atların etraflarında benzer yoğunlukta uçmuş olsalar da zebralara konmak için yavaşlamakta başarısız oldu ve öldüler. Bilim insanları at sineklerin atlara daha kolay iniş yaptıklarını gözlemledi. Zebraların ayrıca parazitleri ve at sineklerini kaçırmak için de kuyruklarını kullanmakta daha başarılı olduklarını gözlemledi. 

Benzer zebra kostümü daha sonra atlara da giydirildi ve benzer sonuçlara ulaşıldı. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı